Rekordowy guz mózgu. Jego waga szokuje

Wojciech Kozicki
23.02.2018  11:33
Największy guz mózgu
Największy guz mózgu Fot: East News

"Był większy od głowy pacjenta".

Lekarze z Indii pochwalili się przeprowadzeniem wyjątkowo trudnego zabiegu. Twierdzą, że zoperowali rekordowego guza mózgu. Ich zdaniem to największy nowotwór tego typu w historii.

Guz ważył 1,8 kilograma. Był większy od głowy pacjenta – powiedział  neurochirurg Trimurti Nadkarni. (livescience.com)

31-letni Santlal Pal żył z ogromną masą na głowie przez 3 lata. Jak podaje livescience.com, 3 szpitale odmówiły mu pomocy i stwierdziły, że operacja jest niemożliwa. Żona chorego sklepikarza Manju powiedziała, że w końcu jednak znaleźli lekarzy gotowych podjąć się tak skomplikowanej interwencji.

Lekarze usunęli z czaszki największy guz na świecie. Ważył prawie 2 kilogramy - napisało Voiceofnationtvnewsnetwork na swoim Facebooku.

Trudny zabieg

Santlal Pal trafił pod nóż w szpitalu Nair Hospital w Bombaju. Zabieg przeprowadził Trimurti Nadkarni w walentynki. Zajęło mu to 6 godzin. Miał doświadczenie w podobnych przypadkach, ponieważ w w 2002 roku usunął guza mózgu o wadze 1,4 kilograma. Przyznał jednak, że wyzwaniem było dla niego utrzymanie stałego ciśnienia krwi podczas operacji.

Neurochirurg powiedział, że 90 procent nowotworu znajdowało się pomiędzy skórą głowy, a czaszką. Jedynie 10 procent umiejscowiło się pod kością i wywierało coraz większy nacisk na mózg, powodując problemy ze wzrokiem. Wkrótce mogło dojść do paraliżu i uszkodzeń neurologicznych.

Santlal Pal przeżył operację i przebywa na intensywnej terapii. Jego stan jest stabilny. Lekarze muszą ustalić, czy guz był złośliwy. Jeśli tak, pacjenta czeka dalsze leczenie, m.in. radioterapia.

Foto guz mózgu
Foto guz mózgu Fot: East News
Rekordowy guz mózgu
Rekordowy guz mózgu Fot: East News

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Przeczytaj więcej
Komentarze