Symbole narodowe do poprawki. Jest projekt retuszu flagi i orła

Wojciech Kozicki
19.06.2018  10:03
flaga orzeł barwy sejm Polska
flaga orzeł barwy sejm Polska Fot: East News/STANISLAW KOWALCZUK

Szykują się także zmiany w hymnie.

Orzeł i flaga Polski – będzie zmiana w ustawie o godle, barwach i hymnie. Nowy projekt jest przygotowywany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które chce, by symbole narodowe przeszły lifting. Jak podaje „Rzeczpospolita”, retusz planowany jest z okazji obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Celem jest dostosowanie symboli narodowych do współczesnych standardów i palet. Okazuje się, że zgodnie z przestrzenią barw CIELUV (nie jest już stosowana), biel na fladze jest tak naprawdę jasnoszara, a czerwień buraczkowa. Konstytucja tymczasem jasno określa barwy Rzeczpospolitej Polskiej jako biel i czerwień. Powoduje to, że w Polsce powiewają flagi w różnych odcieniach. W koronie orła pojawią się prześwity, a z herbu zostaną wyeliminowane półcienie. Kontury staną się wyraźniejsze.

ZOBACZ TEŻ: Siostry Godlewskie znieważył barwy narodowe  - sprawa do prokuratury

Symbole narodowe - powielanie i problemy 

Dorzeczy.pl przypomina, że symbole narodowe są nieadekwatne do współczesnych technik reprodukcji i produkcji. Trudno je powielać. Nie istnieje w Polsce wersja godła w krzywych.

Polska - herb, godło, hymn

Pomysł na retusz pojawił się już w 2016 roku. Dopiero teraz wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Nowelizacja zajmie się też błędami w nazewnictwie i problemem błędu w nazewnictwie (herb/godło).

ZOBACZ TEŻ: Polska flaga jako wycieraczka - znieważenie?

Zgodnie z zasadami heraldyki godłem jest bowiem sam wizerunek orła, bez czerwonej tarczy. W dodatku zdaniem wielu specjalistów orzeł mógłby mieć na głowie koronę zamkniętą, co oznacza, że musiałaby być zwieńczona krzyżem. – W przypadku korony zamkniętej jest on elementem niezbędnym, konstytuującym ją – wypowiedział się prezes Polskiego Towarzystwa Heraldycznego prof. Sławomir Górzyński.(RP.pl)

Mazurek Dąbrowskiego ma również załapać się na nowelizację. Specjaliści żądają, by pojawiła się także oficjalna partytura hymnu. Niektórzy chcą, by zmianie uległa kolejność zwrotek (zgodnie z rękopisem Wybickiego). Robert Szydlik z dorzeczy.pl zwrócił uwagę, że hymn państwowy nie ma oficjalnej wersji rozpisanej na orkiestrę. Pojawia się problem, gdy ma być odegrany na terytorium innego państwa, więc grane są jego różne wersje.

Niektórzy chcą także, by czerwień flagi zastąpić cynobrem, a prezydent Polski miał własną flagę. Resort kultury nie zamierza jednak wprowadzać rewolucyjnych zmian. Co ciekawe, na koronie orła nie znajdzie się krzyż, by nie wywołać dyskusji o uległości wobec Kościoła.

ZOBACZ TEŻ: Hit na Mundial 2018. "Polska Biel i Czerwień"

Zagłosuj

Czy popierasz retusz symboli narodowych?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze