Parówki znanej firmy z groźną bakterią. Sprawdź numer partii

Wojciech Kozicki
15.06.2018  09:30
PArówki madej wróbek bakteria z szynki
PArówki madej wróbek bakteria z szynki Fot: East News, Piotr Jedzura/REPORTER

Mogą powodować makabryczną chorobę.

Parówki z szynki firmy Madej Wróbel niebezpieczne dla zdrowia. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) ostrzega, że została w nich znaleziona niebezpieczna bakteria Listeria monocytogenes.

ZOBACZ TEŻ: Po pijaku zjedli dynamit. Myśleli, że to parówki

Parówki szkodliwe dla zdrowia

Macie w lodówce Parówki z Szynki Simply Food (200 g)? Miejcie się na baczności. Jeśli na opakowaniu znajduje się numer serii 180524001 i nr operatora 28, a data przydatności to 16.06.18, lepiej ich nie jedzcie. Szczególnie nie powinno się ich spożywać na surowo, bo stanowią wówczas zagrożenie dla zdrowia. Producent to Zakłady Mięsne UNIMIĘS Spółka akcyjna.

ZOBACZ TEŻ: Koreański teleturniej z parówkami [18+]

Bakterie Listeria monocytogenes wykryto w jednej z pięciu próbek produktu w ilości 330 jtk/g (jednostek tworzących kolonię/gram), podczas gdy zgodnie z prawem żywnościowym w żadnej z pięciu badanych próbek nie może być więcej niż 100 jtk/g – napisał GIS w ostrzeżeniu publicznym na swojej stronie internetowej.

GIS interweniował już w tej sprawie. Państwowa Inspekcja Sanitarna ma wycofać w trybie natychmiastowym trefne parówki ze sklepów.

Listerioza - objawy

Jak podaje medonet.pl, infekcja bakteryjna najczęściej zaczyna się od zjedzenie pokarmu skażonego pałeczką L. monocytogenes. Najczęstszą formą zakażenia jest posocznica literiozowa, a później zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Mogą pojawić się też zapalenie pnia mózgu lub ropnie mózgu. Rzadsze objawy to np. zakażenie skóry, zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie płuc, zapalenie kości, zapalenie gałki ocznej, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zakażenie żołądkowo-jelitowe. W Polsce na literiozę choruje 30-30 osób rocznie.

ZOBACZ TEŻ: Groźne ziemniaki z importu w Polsce. Zawierają niebezpieczną bakterię

Zagłosuj

Czy lubisz jeść parówki?

Liczba głosów:

parówki z szybki madej wróbel bakteria listerioza
parówki z szybki madej wróbel bakteria listerioza Fot: Główny Inspektorat Sanitarny

Jak robi się parówki, z czego się zrobione - obrzydliwy film:

Wielki test parówek:

Przeczytaj więcej
Komentarze