Groźna bakteria w importowanych ziemniakach. Ministerstwo ostrzega

Wojciech Kozicki
23.05.2018  09:37
ziemniaki młode jedzenie zdrowie
ziemniaki młode jedzenie zdrowie Fot: Pixabay.com

Minister rolnictwa chce zakazać ich importu do EU.

Szkodliwe ziemniaki. Warzywa importowane z Egiptu mogą zawierać groźną dla upraw bakterię, przed czym ostrzega Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak podaje radiozet.pl, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel złożył już wniosek do Komisji Europejskiej, by zakazać importu ziemniaków z Egiptu.

Importowane ziemniaki

Ministerstwo w oficjalnym komunikacie napisało, że bakteria to Ralstonia solanacearum. Potwierdziła to Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podczas kontroli fitosanitarnych towarów pochodzenia roślinnego sprowadzanych z państw trzecich.

Charakteryzuje się ona bowiem szerokim zakresem roślin żywicielskich − poraża pond 200 gatunków roślin i obok bakterii Clavibacter michiganensisssp. sepedonicus jest jednym z najgroźniejszych patogenów ziemniaka – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w oficjalnym komunikacie.

Ralstonia solanacearum powoduje szkody gospodarcze i jest w Unii Europejskiej zwalczana. Mogłaby narazić na straty polskich rolników. Ziemniaki z Egiptu nie będą więc importowane do Polski do czasu aż strona egipska wprowadzi działania naprawcze.

Odmiany ziemniaków

To nie pierwszy raz, gdy niebezpieczne egipskie ziemniaki trafiły do Polski. O podobnym przypadku poinformował już w 2015 roku serwis agropolska.pl. Wówczas groźną bakterię wykryto w ziemniakach odmiany Lady Claire.

ZOBACZ TEŻ: Superbakteria w Polsce. Jest odporna na antybiotyki

Zagłosuj

W jakiej postaci lubisz najbardziej ziemniaki?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze