Nowy pomysł rządu. Jedzenie z fast foodów oznaczone jak papierosy

Wojciech Kozicki
27.03.2018  12:59
Fast food i skład jedzenia na opakowaniu
Fast food i skład jedzenia na opakowaniu Fot: Pixabay.com

Już są pierwsze protesty.

Kanadyjski parlament zamierza wprowadzić ostrzeżenia na „śmieciowym jedzeniu". Ma to być informacja o wysokim poziomie cukru, soli i tłuszczu. Jest na etapie wyboru 4 wzorów ostrzeżeń.

Stany Zjednoczone protestują. Jak podaje Noizz.pl, amerykańska „branża nadwagi” chce lobbować prawo międzynarodowe.

Kanada nie byłaby pierwszym krajem, który ostrzega w ten sposób swoich obywateli przed niezdrową żywnością. W 2016 roku w Chile na opakowaniach fast foodów pojawiły się oznaczenia o składzie jedzenia niebezpiecznego dla zdrowia.

Rozmawiałem z Robertem Lighthizerem, który jest reprezentantem Stanów Zjednoczonych do spraw Handlu w gabinecie Donalda Trumpa, o wpływie polityki zdrowotnej na negocjacje w sprawie NAFTA. Nie możemy pozwolić, by prywatne firmy takie jak Big Tobacco, Big Pharma & the Obesity Lobby wpływały na politykę dotyczącą zdrowia obywateli – napisał na swoim Twitterze Członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Lloyd Doggett.

Fast food i problem otyłości u dzieci

USA nie godzi się na pomysł kanadyjskiego parlamentu. Dotknąłby ich firmy i finanse. Amerykańscy przedstawiciele oddelegowani do NAFTA (Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu) chcą renegocjacji klauzuli żywności i niealkoholowych napojów. Ma ona w nieadekwatny sposób pokazywać szkody płynące z jedzenia i picia.

O graficzne oznakowanie niezdrowej żywności w Kanadzie tamtejsi lekarze apelowali już w 2012 roku. Jak podaje huffingtonpost.ca, zainicjowali kampanię, by skłonić rząd do zmian, podnieść podatek na produkty wysokokaloryczne i obniżyć ten na zdrową żywność. Chcieli prawnie ograniczyć sprzedaż niezdrowego jedzenia dzieciom.

Doktor Doug Weir z Ontario Medical Association powiedział, że w samym Ontario rocznie wydaje się 2,5 miliona dolarów na leczenie chorób związanych z otyłością. Obecnie ponad 30 procent młodzieży w Kanadzie ma nadwagę. W 1980 roku było to jedynie 14-18 procent.

Zobacz też: 6 tajemnic, które skrywa fast food

RT fast food niezdrowe jedzenie
RT fast food niezdrowe jedzenie Fot: Youtube.com/RT

Przyszłość opakowań fast foodów - napisał na swoim Twitterze fotograf Robin Dallimore.

Zagłosuj

Czy jadasz fast foody?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze