Zmiany w paczkach papierosów. Ministerstwo Zdrowia szykuje rewolucję

Wojciech Kozicki
01.08.2018  11:21
papierosy tytoń slim popielniczka
papierosy tytoń slim popielniczka Fot: Pixabay.com

Czy branża tytoniowa w Polsce pójdzie z dymem?

Uwaga, palacze! Ministerstwo Zdrowia bierze się za papierosy slim. Ma nastąpić ujednolicenie wielkości paczek wyrobów tytoniowych. To rozwiązania przewidziane w nowelizowanej ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie paczki papierosów mają mieć ten sam rozmiar.

 

Paczki papierosów

Ostrzeżenia zdrowotne na paczkach papierosów nie mieszczą się na opakowaniach slim. To dlatego resort chce wprowadzić zmiany. Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl, powodem są również wymagania unijne. Paczka papierosów może wkrótce TAK WYGLĄDAĆ.

Branża tytoniowa w Polsce

Biznes.gazetaprawna.pl pisze, że po konsultacjach społecznych zakończonych przed wakacjami, handlowcy protestują, a Instytut Staszica ostrzega, że będzie to łamanie Konstytucji Biznesu. Ekspert dr Dawid Piekarz ostrzega, że nowe rozwiązanie wymusi wprowadzenie przez branżę tytoniową wielu niepraktycznych rozwiązań. Cienkie papierosy w większych paczkach potrzebowałyby np. dodatkowej bibuły lub papieru, by nie uległy uszkodzeniu.

Specjaliści tacy jak np. dyrektor ds. korporacyjnych i prawnych w Imperial Tobacco Grażyna Sokołowska ostrzegają, że klienci będą wprowadzani w błąd. Nie będą wiedzieli, jakie papierosy kupują. Poza tym, branża tytoniowa poniesie gigantyczne koszty, np. związane z przestrojeniem maszyn.

Forbes.pl podejrzewa, że rządowi może chodzić nie tylko o zdrowie palaczy i kwestie informacyjne. Może dojść do sytuacji, że zostanie wprowadzony monopol produkcji kodów bezpieczeństwa umieszczanych na paczkach papierosów. Korzystałaby z tego Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która jest kontrolowana przez Skarb Państwa.

Zagłosuj

Palisz papierosy?

Liczba głosów:

ZOBACZ TEŻ: Palenie papierosów w samochodzie będzie zabronione?

Jak papierosy działają na płuca:

Przeczytaj więcej
Komentarze