Rząd wypowiada wojnę palaczom. Zmiany w paczkach papierosów

Wojciech Kozicki
27.04.2018  10:59
Ustawa tytoniowa, paczki papierosów, zmiany
Ustawa tytoniowa, paczki papierosów, zmiany Fot: Pixabay.com

Nowe przepisy, nowa zawartość paczek... a raczej jej brak.

Polski rząd bierze się za Polaków i ich nałogi. Palacze niekoniecznie będą zadowoleni. Od 2020 roku wszystkie formaty papierosów mają być dostępne jedynie w standardowych opakowaniach.

Do tej pory nie było mowy o eliminacji opakowań typu slim, stąd też nagła propozycja ich zakazu budzi kontrowersje i sprzeciw konsumentów. Pomysł zrodził się na podstawie opinii Komisji Europejskiej, która nie jest dla członków Unii stanowiskiem wiążącym – powiedział dyrektor Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński. (businessinsider.com.pl)

W nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (ustawa tytoniowa) napisano, że rozmiary paczek zostaną ujednolicone. Producenci będą musieli stosować w nich wypełniacze lub sprzedawać w połowie puste paczki.

ZOBACZ TEŻ: Ograniczenie sprzedaży alkoholu w Polsce

Papierosy slim – zmiany, sprzedaż i opakowania

Jak informuje dlahandlu.pl, od stycznia 2020 r. z rynku znikną paczki papierosów typu slim. Wywołało to sprzeciw producentów. Dyrektor ds. korporacyjnych i prawnych w Imperial Tobacco Grażyna Sokołowska zapowiedziała walkę o zablokowanie nowych przepisów, które nie mają uzasadnienia biznesowego i wprowadzą klientów w błąd.

Jak wynika z badań Polskiej Izby Handlu i instytutu IBRIS. Prawie 7 na 10 respondentów uważa, że polski rząd powinien sprzeciwić się Komisji Europejskiej i nadal sprzedawać papierosy w cienkich opakowaniach. Niektóre kraje członkowskie UE zbuntowały się i nadal to robią. Mogą to zrobić, ponieważ opinia Komisji Europejskiej nie jest wiążąca.

Papierosy – wpływy do budżetu

Aż 85% badanych uważa, że sprzedawanie cienkich „fajek” w dużych opakowaniach jest nieuczciwe. Nie będzie na nich informacji o formacie slim. Zmiany mogą więc mieć wpływ na sprzedaż i gospodarkę, ponieważ aż 30% sprzedawanych w Polsce papierosów to „cieniasy” (ok. 12 miliardów sztuk). To ok. 6,5 mld złotych wpływów do budżetu z tytułu akcyzy i VAT rocznie. Klienci mogą przenieść się do szarej strefy

ZOBACZ TEŻ: Elektroniczne papierosy szkodliwe. Zobacz co makabrycznego ci robią

paczka papierosów, nowe przepisy
paczka papierosów, nowe przepisy Fot: Pih.org.pl
Zagłosuj

Czy palisz papierosy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze