Instrukcja dla księży, czego nie robić z dziećmi. Kościół kontra pedofilia

Wojciech Kozicki
02.10.2018  12:14
Instrukcja dla księży i walka z pedofilią w Kościele
Instrukcja dla księży i walka z pedofilią w Kościele Fot: Youtube.com/Salve TV

Biskup przeprosił i twierdzi, że ochrona dzieci to priorytet.

Pedofilia w Kościele to temat coraz bardziej nagłaśniany, nie tylko przez film „Kler” Smarzowskiego. Ukazał się szokujący raport na temat pedofilii wśród duchownych, prezentujący przerażającą skalę tego zjawiska. Kościół w Polsce postanowił zareagować.

ZOBACZ TEŻ: Kardynał atakuje ofiary księży pedofilów. "Powinny się wstydzić"

Pedofilia w Kościele - instrukcja dla duchownych

Diecezja Warszawsko-Praska przygotowała instrukcję dla duchownych, która ma pomóc w walce z przestępstwami seksualnymi wobec dzieci i młodzieży. Opisano w niej, czego księżom nie wolno robić z dziećmi oraz określono ich prawa.

Ochronę dzieci i młodzieży traktuję jako priorytet. Przepraszam wszystkie osoby, które w jakikolwiek sposób zostały skrzywdzone przez duchownych. Pragnę uczynić wszystko, aby poczuły się znowu bezpiecznie we Wspólnocie Kościoła i odzyskały zaufanie – powiedział biskup Romuald Kamiński na konferencji prasowej dotyczącej instrukcji dla duchownych. (diecezja.waw.pl)

Diecezja Warszawsko-Praska – program prewencji

Kuria w instrukcji zatytułowanej "Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w Diecezji Warszawsko-Praskiej" zaznaczyła, że opieka nad dziećmi i młodzieżą to przede wszystkim troska o ich godność. Autorzy ostrzegają opiekunów, szczególnie duchownych, że biorą za to na siebie pełną odpowiedzialność. Zwrócono uwagę, że okoliczności skrzywdzenia dzieci i młodzieży może być wiele.

ZOBACZ TEŻ: Nowa lista grzechów ciężkich. Kościół zaskakuje

Oto wybrane zalecenia dla duchownych zawarte w dokumencie kurii:

  • Nie wolno stosować kar cielesnych.
  • Nie wolno faworyzować nikogo słowem i gestem.
  • Dzieci nie powinny przebywać w pojedynkę w pomieszczeniach mieszkalnych duchownych. Musi być zachowana transparentność, np. poprzez przeszklone drzwi.
  • Jeśli duchowny wyjeżdża na urlop z osobą nieletnią, musi to zgłosić na piśmie Kanclerzowi Kurii oraz dostarczyć pisemną zgodę prawnych opiekunów.
  • Nie wolno werbalnie naruszać godności dzieci i erotyzować języka w ich obecności. Jeśli dochodzi do rozmowy na tematy związane z płciowością, należy „wykazać szczególną ostrożność".
  • Nie wolno częstować dzieci alkoholem, papierosami i narkotykami. Duchowny również nie powinien być pod ich wpływem.
  • Nietykalność cielesna dzieci i młodzieży jest nienaruszalna. Duchownym nie wolno przekraczać granic intymności osób nieletnich. Muszą uszanować też ich prywatność, którą rozumie się jako m.in. przebieralnie, toalety, pływalnie. Nie wolno tam nagrywać i fotografować dzieci. Nie wolno im też pomagać w „czynnościach natury osobistej (przebieranie się, mycie, toaleta).

Afery w Kościele - pedofilia, materiały pornograficzne i zgwałcenie dziecka

Niektóre z zaleceń Kurii wydają się być odpowiedzią na bieżące afery w Kościele. W 2018 roku został złapany ksiądz pedofil, który nagrywał dzieci w toaletach i przebieralniach. Inny duchowny w Polsce więził i gwałcił dziecko. Księża wiedzieli, że dziewczynka spała w jego pokoju, ale nie reagowali. W tej sprawie zapadł przełomowy wyrok i zgromadzenie Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ma zapłacić milion złotych zadośćuczynienia.

ZOBACZ TEŻ: Powstaje film dokumentalny o pedofilii w Kościele. Kręci go znany polski dziennikarz

Normy ochrony dzieci i młodzieży oraz zasady praktyk duszpasterskich w DW-P:

Przeczytaj więcej
Komentarze