Perseidy 2018. Noc spadających gwiazd - najważniejsze informacje

Wojciech Kozicki
09.08.2018  19:32
perseidy 2018 noc spadających gwiazd
perseidy 2018 noc spadających gwiazd Fot: East News/Wojciech Zatwarnicki/REPORTER

Deszcz meteorów już wkrótce. Kiedy i gdzie oglądać?

Perseidy 2018 i Noc spadających gwiazd. Już w sierpniu będzie można zobaczyć w Polsce deszcz meteorów. Oto najważniejsze informacje.

Kiedy oglądać Perseidy?

Maksimum roju Perseidów będzie można oglądać już w weekend w nocy z 12 na 13 sierpnia. Jak podaje radiozet.pl, ta noc nosi nazwę „łzy świętego Wawrzyńca”, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci. Obserwacje najlepiej prowadzić od godziny 21:00 w niedzielę do rana (godzina 4:30).

ZOBACZ TEŻ: Gigantyczna kometa blisko Ziemi. "Kosmiczny Hulk" widoczny w sierpniu gołym okiem

Gdzie najlepiej oglądać Perseidy?

„Spadające gwiazdy”, a w zasadzie drobiny pozostawione w przestrzeni przez kometę Swift-Tuttle, będą widoczne gołym okiem (godzina Perseidów). Do obserwacji najlepiej wybrać miejsce z jak najmniejszą ilością światła. Obrzeża miasta lub tereny oddalone od miasta będą idealne, także ze względu na niższą ilość zanieczyszczeń w powietrzu.

Noc spadających gwiazd w Warszawie – gdzie i kiedy oglądać meteory?

Mieszkańcy Warszawy jak co roku spotkają się w parku przy Centrum Nauki Kopernik. Zarząd Dróg Miejskich wyłączy iluminację mostów (Świętokrzyski, Śląsko-Dąbrowski, Poniatowski). Stadion PGE Narodowy również zgasi z tej okazji światła. Budynki Innogy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej również wyłączą oświetlenie. CNK zapewni także teleskopy do obserwacji nieba. Początek przewidziany jest na godzinę 21:00.

Tym razem będziemy przygotowani także na gorszą pogodę – gwarantujemy, że każdy zobaczy przynajmniej jedną spadającą gwiazdę! Zapewni to prowadzona na żywo transmisja obrazu nieba z zaprzyjaźnionego obserwatorium. Na miejscu rozstawimy także teleskopy, by oglądać odległe planety i inne obiekty widoczne na niebie. Chcemy z tego wydarzenia uczynić swoiste święto gwiazd i Kosmosu, dlatego oprócz widowiskowo spalających się w atmosferze skał, pokażemy również te, które dotarły już na Ziemię. Każdy będzie miał okazję wziąć do ręki „upadłą gwiazdę” – zapowiada Centrum Nauki Kopernik w Warszawie na swojej stronie internetowej.

Jak podaje noizz.pl, w innych miastach również przewidziane są wspólne obserwacje nieba. Szczecin – fani spadających gwiazd spotkają się na Psiej Polanie w Parku Kasprowicza. Olsztyn – Noc spadających gwiazd mieszkańcy przeżyją wspólnie w Parku Centralnym. Jeśli ktoś nie chce ruszać się z domu, NASA przeprowadzi transmisję na swojej stronie internetowej (USTREAM).

ZOBACZ TEŻ: Asteroida Bennu i koniec świata? NASA ma plan, jak uratować ludzkość

Zagłosuj

Czy będziesz oglądać spadające gwiazdy?

Liczba głosów:

Niebo i Perseidy - sierpień 2018:

Perseidy 2017:

Przeczytaj więcej
Komentarze