Rydzyk i kolejna dotacja od rządu. Będzie walczył z przestępczością?

Wojciech Kozicki
26.09.2018  10:09
tadeusz rydzyk
tadeusz rydzyk Fot: Facebook.com/Tadeusz Rydzyk, belzebub z Torunia

Ministerstwo Sprawiedliwości ma do rozdania 200 milionów złotych.

Tadeusz Rydzyk, jego uczelnia w Toruniu i fundacja Lux Veritatis (nadawca Telewizji Trwam) po raz kolejny otrzymają zastrzyk gotówki od rządu. Szykuje się dotacja z budżetu państwa. Jak podaje tvn24.pl, pieniądze wyłoży Ministerstwo Sprawiedliwości ze specjalnego funduszu na niesienie pomocy ofiarom przestępczości.

Pieniądze dla Tadeusza Rydzyka

Jeszcze niedawno Tadeusz Rydzyk narzekał, że jego Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej dostaje za mało pieniędzy od państwa. Podczas corocznego spotkania środowisk Radia Maryja i TV Trwam w Toruniu powiedział, że pieniądze idą na „gender i chodzące lewactwo”. Być może zapomniał o 100 milionach złotych od Ministerstwa Kultury na Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

ZOBACZ TEŻ: Ujawniono, co Rydzyk ma w garażu

Ministerstwo Sprawiedliwości

Nie wiadomo, jak wysoka ma być dotacja. TVN24.pl otrzymało odpowiedź z biura komunikacji i promocji Ministerstwa Sprawiedliwości, że nie można rozmawiać o konkretnych kwotach, bo nie zostały jeszcze podpisane umowy z organizacjami. Do rozdania jest jednak 200 milionów złotych, które pochodzą z kar nakładanych przez sądy na przestępców. Pomogą ofiarom przestępstw i byłym więźniom na wolności. Dzięki nim działają m.in. linie telefoniczne z całodobową pomocą, są prowadzone domy opieki dla zagrożonej młodzieży.

Fundusz Sprawiedliwości i "łapówka" dla CBA?

Ministerstwo Zbigniewa Ziobry rozda pieniądze 28 organizacjom. Obecny Fundusz Sprawiedliwości to były Fundusz Pomocy Poszkodowanym i Pomocy Pospenitencjarnej. Jak podaje tvn24.pl, wcześniej były problemy z rozdawaniem środków, ale zmieniono prawo. W ten sposób środki otrzymało np. Centralne Biuro Antykorupcyjne (25 milionów złotych) i kupiło za nie m.in. środki do inwigilacji telefonów i komputerów. Jako eksperci zewnętrzni nad podziałem środków czuwali m.in. Patryk Jaki i Beata Kempa. Paweł Wojtunik zasugerował nawet, że dotacja dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego mogła kojarzyć się z łapówką.

Podlaskie Centrum Radiowe

Środki z Funduszu Sprawiedliwości otrzymają głównie organizacje katolickie. Na liście jest Fundacja Podlaskie Centrum Radiowe. Prowadzi działania wychowawcze, oświatowe i społeczne zgodne z nauką Kościoła. Kształtuje również postawy społeczne i formacje religijne swoich wolontariuszy zgodnie z zasadami religii katolickiej.

Celem fundacji jest wszechstronny rozwój mediów katolickich na poziomie lokalnym i regionalnym w oparciu o zasady nauki społecznej Kościoła Katolickiego, a zwłaszcza rozwijanie aktywności społecznej, gospodarczej i informacyjnej, wymiana doświadczeń i wzmocnienie społecznego potencjału rozwojowego, poszukiwanie nowatorskich rozwiązań problemów rynku mediów elektronicznych, podejmowanie w oparciu o media działań pomocowych i charytatywnych – napisano na stronie internetowej Fundacji Podlaskie Centrum Radiowe.

Fundacja Action Life również skorzysta z pieniędzy od Ministerstwa Sprawiedliwości. Jak informuje na swoim Facebooku, organizuje warsztaty dla osób zmagających się z niepłodnością.

Najwyższa Izba Kontroli i państwowe dotacje

Czy środki z Funduszu Sprawiedliwości będą rozliczone prawidłowo i uczciwie? TVN24 ma co do tego wątpliwości i przypomina, że Najwyższa Izba Kontroli wskazała problemy z dzieleniem pieniędzy z puli. Środki z 2016 roku wciąż miały nie zostać nie rozliczone. Istnieje podejrzenie, że mogą zostać wydane na cele polityczne

ZOBACZ TEŻ: Cud w Toruniu. Radio Maryja dostało samochody od bezdomnego

Zagłosuj

Czy wierzysz, że bezdomny dał Rydzykowi samochody?

Liczba głosów:

Ile publicznych pieniędzy dostaje redemptorysta Tadeusz Rydzyk?

Tadeusz Rydzyk i datki od wiernych:

Przeczytaj więcej
Komentarze