Dzieci oddadzą pieniądze z komunii? Kościół prosi o koperty

Magdalena Kulej
30.05.2018  10:29
Dzieci oddadzą pieniądze z komunii? Kościół prosi o koperty
Dzieci oddadzą pieniądze z komunii? Kościół prosi o koperty Fot: Tomasz Kawka/East News

Rodzice oburzeni sugestią duchownych. 

Zdjęcie zeszytu do religii jednego z polskich uczniów przystępujących do I Komunii Świętej wywołało oburzenie dziesiątek tysięcy internautów. Na wklejonej do zeszytu kartce rozpisano harmonogram intencji modlitewnych na każdy dzień Białego Tygodnia. Kontrowersje wzbudziły zalecenia dotyczące jednego z nich.

W poniedziałek były modlitwy za rodzinę, we wtorek o pokój na świecie, w środę za misje. Przy tej ostatniej okazji dzieci przynoszą koperty misyjne z dowolną ofiarą z tego, co otrzymały z okazji I Komunii Św.

Koperty misyjne  

Zdjęcie zeszytu lawinowo rozeszło się w polskich portalach społecznościowych. Na Facebooku w ciągu zaledwie 20 godzin udostępniło je 16 tysięcy osób. Internauci nie kryją oburzenia sugestią duchownych. Wielu mówi wręcz o „wyłudzaniu” i „okradaniu dzieci”.

ZOBACZ TAKŻE: Gdzie są pieniądze z komunii? Wszystko się wyjaśniło 

Ja bym poszła i poprosiła o fakturę za komunię – napisała Bożena. (facebook.com/TajemnicaWiaryAutaiDolary)

Ja to bym do tej koperty wsadził karteczkę z napisem "Bóg zapłać” – dodaje Andrzej. (facebook.com/TajemnicaWiaryAutaiDolary)

Jak koperty to i prezenty. Na pewno przydadzą się dzieciom księży – pisze Mariusz. (facebook.com/TajemnicaWiaryAutaiDolary)

Tymczasem praktyka dobrowolnego dzielenia się tym, "co zostało z komunii" jest powszechna od lat. Co więcej, pieniądze mają być przeznaczone na misje, nie dla owej parafii. Chodzi o Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Wytłumaczenie sugestii w zeszycie do religii znajduje się na stronie akcji.

Podczas katechezy przygotowującej do misyjnego dnia Białego Tygodnia dzieci otrzymują misyjne kopertki z flagami państw, a w nich obrazki z modlitwą misyjną. Każdy, kto chce zostać pomocnikiem Pana Jezusa, przynosi tę kopertkę ze sobą w misyjnym dniu. Wkłada do niej własnoręcznie napisaną modlitwę za dzieci z krajów misyjnych i ofiarę pochodzącą z części swojego pierwszokomunijnego prezentu lub wcześniejszych wyrzeczeń. (dzieciom-misji.missio.org.pl)

ZOBACZ TAKŻE: Ksiądz zrugał parafiankę za zawartość koperty 

Zagłosuj

Gdzie się podziały twoje pieniądze z komunii?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze