Odszkodowanie z OC po wypadku. Zmiany dla kierowców

Wojciech Kozicki
06.06.2018  11:57
wypadek samochodowy przepisy odszkodowanie pieniądze OC
wypadek samochodowy przepisy odszkodowanie pieniądze OC Fot: East News/Adam Staskiewicz

Koszt naprawy samochodu, nowe zasady.

Wypadek samochodowy i odszkodowanie z OC. Jak podaje „Rzeczpospolita”, zapadł wyrok Sądu Najwyższego w sprawie likwidowania szkody powypadkowej. Nawet przy własnej naprawie samochodu wysokość odszkodowania z OC ma odpowiadać kosztom profesjonalnej naprawy.

Naprawa auta po wypadku - koszty, cena

RP.pl opisała sprawę, którą rozstrzygnął Sąd Najwyższy. Beata K. otrzymała z odszkodowania po wypadku 17,4 tys. złotych. Nie rekompensowało to jednak całkowitych kosztów naprawy samochodu, więc zażądała uzupełniania odszkodowania.

Kwestią sporną był sposób naprawy samochodu, gdyż zrobił to kolega jej męża. Zamontował używane części, popełnił tez błędy i auto nie wróciło do pełnej sprawności.

ZOBACZ TEŻ: Zmiana przepisów drogowych w Polsce

Wypadek i koszt naprawy samochodu

Sąd rejonowy zasądził żądaną kwotę. Orzekł, że średni koszt normalnej naprawy wyniósłby 43 tys. złotych. Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił żądanie i zmienił wyrok, więc sprawa trafiła do Sądu Najwyższego.

Jego zdaniem poszkodowany może zażądać od ubezpieczyciela zapłaty kosztów hipotetycznej naprawy odpowiedniej „sumy ustalonej zgodnie z metodą różnicy”. Nie ma na to wpływu, czy poszkodowany dokonał jakiejkolwiek naprawy. Nie można jednak zażądać zapłaty kosztów hipotetycznej naprawy, gdy niemożliwe jest przywrócenie stanu technicznego auta sprzed wypadku, lub byłoby zbyt trudne i kosztowne.

W sprawach o szkody w pojazdach mechanicznych ugruntowała się praktyka, że koszt naprawy nie jest nadmierny dopóty, dopóki nie przewyższa wartości pojazdu sprzed wypadku. Powódka podjęła wprawdzie próbę naprawy, ale była ona nieprofesjonalna i spowodowała obniżenie jego wartości. Zatem należne odszkodowanie należało przyjąć na podstawie kosztów restytucji auta do stanu sprzed wypadku, niezależnie od tego, czy działania powódki podjęte w celu osiągnięcia tego skutku były udane, czy nie. Powódce należało się zatem od ubezpieczyciela z OC odszkodowanie w wysokości odpowiadającej kosztom profesjonalnej naprawy pojazdu – powiedziała sędzia SN Marta Romańska. (RP.pl)

RP.pl przypomina, że firmy ubezpieczeniowe nie mogą żądać udokumentowania wydatków na naprawę samochodu. Mają jednak obowiązek prawidłowo wyliczyć koszty naprawy, by szkoda została w pełni zrekompensowana. Kierowca może nawet wcale nie naprawiać samochodu, ale ma prawo do uzyskania odszkodowania w wysokości profesjonalnej naprawy samochodu. Potwierdził to radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego Aleksander Daszewski.

ZOBACZ TEŻ: Nowy znak drogowy w Polsce

Zagłosuj

Czy spowodowałeś kiedyś wypadek samochodowy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze