Nowy sposób na pijanych kierowców. Już się nie wywiną

Wojciech Kozicki
21.06.2018  10:13
pijany kierowca alkohol alkomat kontrola
pijany kierowca alkohol alkomat kontrola Fot: East News/Piotr Jedzura/REPORTER

Myśleli, że znaleźli sposób, by uniknąć kary. Ministerstwo Sprawiedliwości im nie odpuści.

Jazda samochodem po alkoholu nie zawsze kończy się karą. Pijani kierowcy mają sposób, by jej uniknąć. Jak podaje gazetaprawna.pl, stosują taktykę „piłem po wypadku”. Gdy na miejsce przybywa policja, zeznają, że spożywali alkohol po spowodowaniu kraksy. Niejednokrotnie ostentacyjnie popijają przy świadkach, aby potwierdzić swoje alibi.

Biegli oceniający stężenie alkoholu we krwi są bezradni, wyniki badań retrospektywnych nie są miarodajne, a sądy dają się nabrać. Ministerstwo Sprawiedliwości ma jednak na to sposób.

ZOBACZ TEŻ: Nowe przepisy. Koniec z rejestracją samochodów

Co jakiś czas zdarzają się sytuacje, w których oskarżony próbuje w ten sposób, mówiąc kolokwialnie, zrobić sąd w konia. Powołujemy wtedy biegłych, ale nie zawsze są oni w stanie jednoznacznie określić, jakie stężenie miał kierujący w momencie wypadku – powiedział sędzia Rafał Lisak z Sądu Okręgowego w Krakowie. (gazetaprawna.pl)

Kodeks drogowy  - zmiany

Wkrótce, jeśli kierowca napije się przed badaniem alkomatem, będzie traktowany jakby spowodował wypadek po pijanemu lub zbiegł z miejsca zdarzenia. Dodatkowo, zakazane będzie picie alkoholu i zażywanie narkotyków do czasu przyjazdu policji. Nowe przepisy mają dotyczyć wszystkich uczestników wypadków. Zmiany zapowiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Trzeba obalić domniemanie niewinności. Pozycja startowa oskarżonego jest lepsza, ponieważ wszelkie wątpliwości zgodnie z art. 5 par. 2 k.p.k. są rozstrzygane na jego korzyść. Zmiany, które proponujemy, są niejako wymuszone takimi sytuacjami – zapowiedział Warchoł. (gazetaprawna.pl)

Surowsze kary dla pijanych kierowców

Zapowiada się nowelizacja kodeksu karnego. Jeśli kierowca spożyje alkohol, będzie to dodatkowa okoliczność zaostrzająca karę w przypadku spowodowania katastrofy w komunikacji lub ryzyka jej bezpośredniego spowodowania lub wypadku. Górna i dolna granica ustawowego zagrożenia ma być podniesiona o połowę. Niezależnie kiedy kierowca się napije, dostanie wyższą karę.

Pijani kierowcy są coraz większym problemem na polskich drogach. Jak przypomina gazetaprawna.pl, w 2017 roku spowodowali 1603 wypadki.

Zagłosuj

Czy popierasz zaostrzenie kar dla pijanych kierowców?

Liczba głosów:

ZOBACZ TEŻ: Pijany kierowca uderzał głową w radiowóz

pijany kierowca alkohol alkomat kontrola
pijany kierowca alkohol alkomat kontrola Fot: Piotr Jedzura/REPORTER

Pijany kierowca - wypadek. Rozjeżdżał ludzi na przystanku:

Przeczytaj więcej
Komentarze