Polski bank ostrzega. Oszuści mają sposób, by wyczyścić konta klientów

Wojciech Kozicki
05.04.2018  11:28
Bankomat, konto w banku, oszust
Bankomat, konto w banku, oszust Fot: East News/Panther Media/Johnny Chang

Pieniądze i dane są w niebezpieczeństwie. Wiadomo, jak uchronić się przed kradzieżą.

Klienci banku PKO BP powinni mieć się na baczności. W oficjalnym komunikacie prasowym ostrzeżono przed fałszywymi mailami i smsami „weryfikacyjnymi”. Radiozet.pl podaje, że cyberprzestępcy, podszywając się pod bank, wysyłają swoim ofiarom linki i proszą o podanie poufnych danych.

Nieuregulowanie zadłużenia w kwocie 6 zł spowoduje zablokowanie połączeń. Link do płatności ważny 2h – brzmi jedna z przykładowych wiadomości rozsyłanychprzez oszustów. (PKOBP.pl)

Złodzieje przekonują klientów banku, że jest to konieczne, by nie zostały zablokowane przelewy. Taka „weryfikacja tożsamości” może drogo kosztować.

Konto internetowe w banku i ochrona danych

Podobne zabiegi hakerzy mogą stosować na stronie internetowej w serwisie iPKO. Jeśli ktoś zauważy np. podejrzany link lub brak obrazka bezpieczeństwa, proszony jest o kontakt z infolinią PKO BP. Bank zapewnia, że nigdy nie prosi o podanie poufnych danych przy logowaniu i nie rozsyła maili z linkiem do logowania do serwisu transakcyjnego.

Jeśli ktoś kliknie na podejrzany link, może zostać przekierowany na fałszywą stronę pośrednika płatności (np. Dotpay). Serwer jest kontrolowany przez oszustów. Są w stanie przejąć poufne dane klienta, zdobyć hasło do konta, zalogować się i wykonać transakcje.

W 2018 roku temat ochrony danych w internecie wywołuje szczególnie gorące dyskusje z powodu afery z Facebookiem i Cambridge Analytica. Wyciekły dane kilkudziesięciu milionów użytkowników. Aplikacja randkowa dla homoseksualistów Grindr udostępniała innym firmom dane użytkowników o tym, czy są nosicielami wirusa HIV.

ZOBACZ TEŻ: Zniszczył bankomat, bo wydał mu za dużo pieniędzy

Zagłosuj

Czy padłeś kiedyś ofiarą oszusta internetowego?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze