PKP wprowadza nową opłatę. Ceny biletów w górę

Wojciech Kozicki
25.05.2018  11:55
pkp polskie koleje mazowiecie opłaty pociągi
pkp polskie koleje mazowiecie opłaty pociągi Fot: MAREK BAZAK/East News

Jakość będzie wyższa, ale niektóre pociągi znikną z rozkładów.

PKP, czyli Polskie Koleje Państwowe, chcą wprowadzić „opłatę dworcową”. W założeniu ma być to danina nałożona jedynie na przewoźników. Jak podaje businessinsider.com.pl, może ona wpłynąć na ceny biletów PKP.

W zamian za to ma nastąpić m.in. zwiększenie jakości usług, PKP przeprowadzi remonty i kupi sprzęt taki jak np. stojaki na rowery. Być może nieopłacalne staną się niektóre połączenia kolejowe i zostaną anulowane. Sądząc po komentarzach w internecie, niektórzy zdecydują się na "komunikację zastępczą".

To kolejna próba przerzucania kosztów złego zarządzania nieruchomościami PKP na barki przewoźników – powiedział rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich Bogusław Godlewski. (tvn24bis.pl)

Obecnie jesteśmy na etapie negocjacji i uzgodnień warunków z przewoźnikami. Z niektórymi z nich proces negocjacji został już zakończony i w najbliższym czasie powinny zostać zawarte umowy – powiedziała Aleksandra Grzelak z wydziału prasowego PKP S.A.

Nowelizacja  ustawy o transporcie kolejowym – to ona być wszystkiemu winna. Weszła w życiu już w grudniu 2016 roku. Zgodnie z jej treścią, "zarządca infrastruktury usługowej może pobierać opłaty od przewoźników za dostęp do tej infrastruktury". Nie wiadomo jeszcze jak wysoka ma to być opłata. Jako infrastrukturę należy rozumieć np. hole, poczekalnie, ciągi komunikacyjne.

Zmiany rozkładów, anulowane pociągi, nowy rozkład jazdy

Okazuje się, że niektóre połączenie kolejowe mogą zniknąć z rozkładów. Staną się nieopłacalne.

Może być bowiem tak, że na skutek wysokiej opłaty liczonej od jednego zatrzymania pociągu na danej stacji dojdzie do sytuacji, że niektóre pociągi nie będzie się opłacało zatrzymywać dla 1-2 osób i pojadą jako przyśpieszone bez zatrzymania, a ludzie z małych miejscowości będą jeszcze bardziej wykluczeni komunikacyjnie – oświadczył Godlewski.( tvn24bis.pl)

Przewoźnicy nie godzą się z dodatkową opłatą. Rzeczniczka prasowa Kolei Śląskich Magdalena Iwańska zapowiedziała w rozmowie z tvn24bis.pl próbę podważenia zasadności podstaw prawnych nowej opłaty. Zauważa, że PKP powołuje się na ustawę, która mówi o bezpłatnym dostępie pasażerów do dworców.

ZOBACZ TEŻ: Wszy w pociągu Intercity

Zagłosuj

Czy podróżujesz pociągami?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze