Statek kosmiczny blisko Ziemi? Naukowcy obserwują tajemniczy obiekt

Wojciech Kozicki
05.11.2018  12:50
Kosmiczny obiekt Oumuamua - statek obcych czy planetoida?
Kosmiczny obiekt Oumuamua - statek obcych czy planetoida? Fot: Facebook.com

Czym naprawdę jest Oumuamua? Początkowo sądzono, że to asteroida, później stwierdzono, że kosmiczny obiekt to planetoida. Niektórzy twierdzą jednak, że to nie skała, a statek kosmiczny. Czy ludzkość ma przygotować się na spotkanie z pozaziemską cywilizacją? Astronomowie mają teorię, że kosmiczna technologia do badania wszechświata nie znalazła się blisko Ziemi przypadkowo.

Przez Układ Słoneczny pędzi międzygalaktyczny obiekt. Tajemnicza planetoida Oumuamua (w dialekcie hawajskim „pierwszy posłaniec”) to jednak niekonieczne kosmiczna skała. Jak podaje standard.co.uk, astronomowie z Harvard Smithsonian Centre for Astrophysics (CfA) podejrzewają, że to gigantyczny statek kosmiczny należący do nieznanej rasy istot. Kosmici mieliby go wysłać, by znaleźć ślady życia w kosmosie.

ZOBACZ TEŻ: Odebrano sygnały radiowe z kosmosu. Nadaje je tajemniczy obiekt

NASA i badania kosmicznego obiektu

W 2018 roku NASA oznajmiła, że obiekt zachowuje się dziwnie. Niespodziewanie przyspieszył. Zmieniła się również jego trajektoria lotu. To dlatego naukowcy podejrzewają, że Oumuamua może nie być naturalnie powstałym obiektem, a stworzyła go pozaziemska technologia.

Sądzimy, że może być to statek kosmiczny. Nie wykluczamy również, że może być fragment jakiegoś większego i bardziej zaawansowanego sprzętu – wywnioskowali naukowcy badający tajemniczy obiekt. (standard.co.uk)

Oumuamua - planetoida czy statek kosmiczny?

Naukowcy z CfA nie wykluczają, że może to być sonda badawcza wysłana w kosmos. Miałaby nieprzypadkowo znaleźć się w pobliżu Ziemi.

Nadzorujący badania Abraham Loeb i Shmuel Bialy twierdzą, że taki scenariusz nie jest niczym nieprawdopodobnym. Zwrócili uwagę, że ludzie także wysyłają sondy w kosmos, np. Starshot do badania Alpa Centauri.

W 2018 roku do podobnych wniosków doszła grupa naukowców pod przewodnictwem Marco Michelliniego (Europejska Agencja Kosmiczna). Zwrócili uwagę, że Oumuamua porusza się za szybko (12 tys. kilometrów na godzinę) jak na planetoidę  napędzaną samymi siłami grawitacyjnymi. Ich teorię podważono, wyjaśniając ogromną prędkość ogrzewaniem obiektu przez światło słoneczne, co powoduje uwalnianie pokładów gazu.

Standard.co.uk przypomina jedną z ostatnich wypowiedzi Stephena Hawkinga przed śmiercią. Twierdził, że statki kosmiczne obcych są prawdopodobnie podobne do cygar. Miałoby to zredukować siłę tarcia i zminimalizować uszkodzenia przez kosmiczne gazy i pył.

Prawdopodobnie obiekt opuści Układ Słoneczny w styczniu 2019 roku. Specjaliści podejrzewają, że nie wróci już w te rejony wszechświata. 

ZOBACZ TEŻ: Nowe odkrycie. Naukowcy wkrótce mogą znaleźć życie w kosmosie!

Oumuamua - kosmiczna skała, czy UFO?

Przeczytaj więcej
Komentarze