Podatek od cukru. Polski minister chce, by Polacy słono zapłacili

Wojciech Kozicki
25.06.2018  10:14
cukier w kostkach podatek
cukier w kostkach podatek Fot: Pixabay.com

Powiedział, dlaczego potrzebna jest dodatkowa opłata.

Cena cukru może wzrosnąć. Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski twierdzi, że Polakom potrzebny jest dodatkowy podatek od cukru. Jak zauważa radiozet.pl, nie jest to pomysł do końca absurdalny. Podobne rozwiązanie funkcjonuje już w w takich krajach jak Wielka Brytania, Irlandia, Francja, Finlandia. 20-procentowego podatku od cukru chce także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Norwegii taki podatek doliczono nawet do czekolady i słodyczy.

Walka z otyłością

Wiceminister o swoich planach na dodatkowo opodatkowany cukier opowiedział w wywiadzie dla „Super Expressu”. Podobno nie chodzi o drenaż portfeli Polaków, a ich zdrowie. Polityk chce walczyć z otyłością w Polsce, tak jak z rakiem płuc walczy się wysoką akcyzą na papierosy.

ZOBACZ TEŻ: Dodatkowa opłata za prąd. Polacy zrzucą się na projekt rządu

Epoidemia otyłości

Newsweek.pl podaje, że od 6 kwietnia w Wielkiej Brytanii i Irlandii podatek od cukru doliczony jest do słodzonych napojów. Jeśli w 100 ml napoju znajdzie się więcej niż  5 gramów cukru, klient zapłaci o 22 pensy więcej. Jeśli jest to ponad 8 gramów, opłata wzrasta o 29 pensów.

Przykładowo, w puszce coli znajduje się aż 7 łyżeczek cukru, a WHO chce by dziennie spożycie ograniczyć do 5 łyżeczek. Rząd chce w ten sposób, by społeczeństewo odwróciło się od coli i słodzonych napojów, a sięgnęło po wodę i soki. Celem jest także zaangażowanie producentów żywności i napojów do walki z otyłością.

ZOBACZ TEŻ: Rząd podniesie podatek, droższe prezerwatywy

Rząd brytyjski został zmuszony do walki z cukrem, bo słono płaci za konsekwencje jego spożywania. Rocznie z budżetu państwa 6 miliardów funtów jest przeznaczane na leczenie chorób wynikających z otyłości.

Businessinsider.com.pl przypomina, że na Węgrzech od kilku lat płaci się podatek od cukru i soli („podatek chipsowy”). Okazał się sukcesem. Doprowadzono do spadku konsumpcji i zmniejszenia ilości cukru w żywności o 40 procent. W Meksyku 10-procentowy podatek sprawił, że spożycie cukru zredukowano o 15 procent w ciągu roku.

ZOBACZ TEŻ: Podatek od fast foodów

ILE KOSTEK CUKRU W CZEKOLADZIE, COLI, RED BULLU?

Zagłosuj

Herbata - ile słodzisz?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze