Protest policjantów. Chcą dawać tylko pouczenia zamiast mandatów

Wojciech Kozicki
30.03.2018  09:45
Policjanci mandat kontrola drogowa
Policjanci mandat kontrola drogowa Fot: East News/Adam Staskiewicz

"Skupiajmy się na bezpieczeństwie, a nie na statystykach".

PolicjanciWydziału Ruchu Drogowego z Warszawy zainicjowali nietypowy protest. Mają dość braku szacunku do policji, sytuacji w „firmie” i nadmiaru pracy. Rozwiązanie? Od 29 marca chcą jedynie dawać pouczenia sprawcom wykroczeń drogowych. Koniec z mandatami.

Idąc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, zwracamy się z prośbą do policjantów w całej Polsce, aby przez okres Świąt Wielkanocnych nie stosowali represji w postaci nakładania mandatów karnych, a stosowali inne środki oddziaływania wychowawczego wynikające z art. 41 KW. Jesteśmy przekonani, że dzięki takiej postawie funkcjonariuszy zwiększymy poziom zaufania do naszej grupy zawodowej. Jesteśmy przekonani, że przełożeni służbowi docenią naszą oddolną inicjatywę i zastosują się do polecenia Komendanta Głównego Policji, który kategorycznie zabronił oceniania funkcjonariuszy pod kątem ilości mandatów karnych! Skupiajmy się na bezpieczeństwie, a nie na statystykach – pojawił się apel na Facebooku ZT NSZZ Policjantów OPP w Bydgoszczy.

Protest miał mieć wymiar lokalny. Jak informuje moto.wp.pl, informacja szybko rozprzestrzeniła się jednak na cale Mazowsze.

twitter protest policjantów
twitter protest policjantów Fot: Twitter.com

Podwyżki dla policjantów

Funkcjonariusze skarżą się, że przełożeni wywierają nich presję, by wypisywać jak największą liczbę mandatów. Muszą wyrabiać limity niczym pracownicy korporacji. Głośno jest także o złym traktowaniu policjantów przez szefów.

Ludzie są zastraszani, mobbingowani, wyzywani przez komendanta. Liczy się statystyka, a nie obywatel – powiedział policjant z Wysokiego Mazowieckiego. (moto.wp.pl)

Pojawił się także temat podwyżek dla policjantów. Minister Joachim Brudziński obiecał przeznaczyć na ten cel 150 milionów złotych.

Pracownik dyskontu zarabia więcej niż funkcjonariusz narażający życie. Federacja nie może się na to godzić – stwierdził przewodniczący Federacji ZZ SM Marcin Kolasa. (dziennikzachodni.pl)

Biuro prasowe Komendy Stołecznej Policji uspokaja, że protestu raczej nie będzie. Podano informację, że 29 marca do południa tylko w samej Warszawie ukarano ponad 50 kierowców.

ZOBACZ TEŻ: Policjanci śpią w radiowozie na sygnale

Zagłosuj

Czy polscy policjanci zasługują na podwyżkę?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze