Afrykańskie powietrze nad Polską. Będzie załamanie pogody

Magdalena Kulej
09.04.2018  09:55
Pogoda w Polsce
Pogoda w Polsce Fot: Karolina Misztal/East News

Kwiecień zapowiada się zaskakująco. 

W Polsce zapanowała prawdziwie wiosenna aura. Wszystko wskazuje na to, że zostanie nad Wisłą na dłużej. Po wręcz letnim weekendzie do Polski napłynie jeszcze cieplejsze powietrze. Jak zapewnia meteorolog i prezenter pogody w TVN24 Tomasz Wasilewski, nadchodzące dni będą wyjątkowo słoneczne.

Niż, który znajduje się obecnie daleko od Polski, ma się w najbliższych dniach przesuwać między Irlandią i Hiszpanią. Tymczasem nad Rosją umiejscowił się obecnie wyż. Taki rozkład ciśnienia, czyli wyż na wschodzie, a niż na zachodzie, gwarantuje nam import bardzo ciepłego powietrza z południa kontynentu, a nawet z północy Afryki – wyjaśnia Wasilewski. (tvnmeteo.tvn24.pl)

To dlatego w poniedziałkowy poranek 9 kwietnia w wielu częściach kraju odnotowano wysokie temperatury. Termometry pokazały 15 stopni Celsjusza w Warszawie, 16 w Katowicach i aż 17 stopni w okolicach Nowego Sącza.

W południowych częściach kraju mieszkańcy mogą się więc spodziewać w poniedziałek temperatur dochodzących nawet do 25 stopni. Na północy termometry pokażą 19 lub 20 stopni.

Ten najcieplejszy okres ma potrwać do czwartku. Pod koniec tygodnia Polaków czeka niewielkie załamanie pogody. W sobotę będzie od 12 do maksymalnie 16 stopni. Następne dni przyniosą jednak stanowczą poprawę i ponowny wzrost temperatury do 20 stopni w całym kraju. Taka sytuacja ma się utrzymać do 24 kwietnia.

Trzeba jednak pamiętać, że przy tak wysokich temperaturach możliwe są burze. Spodziewane są przede wszystkim na Suwalszczyźnie i Podlasiu.

Lato w Polsce, zima w Hiszpanii

Co ciekawe, niż znajdujący się obecnie na zachodzie Europy, będzie się najbliższych dniach przesuwać między Irlandią i Hiszpanią. Już teraz sprowadził on w tamte rejony wyjątkowo chłodne powietrze.

W poniedziałkowy poranek, gdy na warszawskich termometrach temperatura dochodziła nawet do 15 kresek, w Madrycie ledwo przekroczyła 0.

Zagłosuj

Masz już dość ciepła?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze