Eks-Ernesto wkracza do Polski. Czy to już koniec lata?

Magdalena Kulej
20.08.2018  09:59
Pogoda - deszcz Kraków
Pogoda - deszcz Kraków Fot: ANNA KACZMARZ / EAST NEWS

Są już wiadomości dla tych, którzy wyczekują ochłodzenia. 

Ostatnie dni upłynęły pod znakiem wyjątkowo letniej pogody. Ta tropikalna wręcz aura może się jednak zmienić, bo wpłynie na nią niż eks-Ernesto.

Jak tłumaczy Tomasz Wasilewski z TVN Meteo, eks-Ernesto, czyli była burza tropikalna, dotarł do Wielkiej Brytanii przez Atlantyk. Teraz, już jako niż, przynosi obfite opady i silny wiatr nawet do 100 km/h. Zanim jednak chłodne powietrze wkroczy do Polski, na aurę w kraju będzie miało wpływ bardzo ciepłe powietrze, które płynie do nas od południowej strony niżu.

ZOBACZ TEŻ: Pogoda na wrzesień - jaka będzie jesień 2018 w Polsce? 

Pogoda – poniedziałek

Początek tygodnia zapowiada się pogodnie przede wszystkim w centralnej, zachodniej i południowej Polsce. Jak zapowiada Wasilewski, największe prawdopodobieństwo opadów dotyczy mieszkańców i turystów przebywających na północy kraju. Popadać i zagrzmieć może też na Śląsku i Ziemi Świętokrzyskiej.

Czeka nas spora różnica temperatur. Na południu kraju można spodziewać się dalszego ciągu upałów z temperaturą do nawet 30 - 32 stopni Celsjusza w Małopolsce i 29 stopni w stolicy i okolicach, podczas gdy na wybrzeżu temperatura nie przekroczy 25 stopni. Z powodu silnego wiatru dochodzącego do 50 km/h temperatura odczuwalna może być jednak niższa.

Pogoda – wtorek i kolejne dni

W kolejnych dniach tygodnia czeka nas sporo słońca. We wtorek przelotny deszcz może zdarzyć się jedynie na Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie. Wciąż ciepło, choć już poniżej 30 stopni. W Suwałkach termometry wskażą 22 stopnie, 24 w centrum i 26 stopni na południu kraju.

W środę będzie jeszcze ładniej. Bezchmurnie i bezdeszczowo już w całym kraju. Na termometrach od 21 stopni w Suwałkach, przez 25 w centrum po 28 na południu.

Pogoda - kiedy ochłodzenie?

Letnia aura ma utrzymać się do piątku. Już w sobotę odczujemy wyraźne ochłodzenie. Zwłaszcza na północy kraju, bo tam termometry nie wskażą nawet 20 stopni Celsjusza. Na południu Polski będzie tylko niewiele cieplej – 23, 24 stopnie.

Do końca sierpnia ciepło będzie już tylko na południu kraju. Tam termometry wskażą do 26 stopni. Na Pomorzu – chłodniej – do 18, 19 stopni.

Zagłosuj

Masz już dość lata?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze