Afrykańskie upały wkraczają do Polski. Wcześniej gwałtowne burze

Magdalena Kulej
24.05.2018  13:36
Pogoda Boże Ciało
Pogoda Boże Ciało Fot: JUSTYNA ROJEK/ EAST NEWS

Uwaga. Już wkrótce temperatura przekroczy 30 stopni. 

Dobra wiadomość dla miłośników lata. Do Polski nadciąga fala gorącego powietrza znad Afryki. Nim to jednak nastąpi trzeba przygotować się na kilka dni bardzo gwałtownych zjawisk. Przed groźnymi burzami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognoza pogody na piątek

Choć piątek w przeważającej części kraju zapowiada się bardzo pogodnie, a termometry wskażą do nawet 26 stopni na Pomorzu, wieczór może przynieść gwałtowne burze z gradem.

Jak podaje TVN Meteo, w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim prognozuje się opady deszczu rzędu nawet 20 l/mkw. Powieje też silny wiatr o prędkości do 60 km/h. Jeszcze niespokojniej wygląda prognoza dla Mazowsza i Lubelszczyzny, gdzie burzom będą towarzyszyły ulewy (do 25  l/mkw) i porywisty wiatr do 65 km/h.

Prognoza pogody na weekend

Niespokojna aura utrzyma się również w kolejnych dniach. W sobotę niebo przykryją gęste chmury. Silne burze z opadami wystąpią przede wszystkim na terenie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Termometry wskażą od maksymalnie 23 stopni Celsjusza na Podlasiu, przez 25 stopni w centrum kraju do 26 na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.

Niestety koniec weekendu zapowiada się podobnie. W niedzielę w całym kraju niebo będzie nadal zachmurzone i spadnie przelotny deszcz. Na błękitne niebo mogą liczyć jedynie mieszkańcy północno-wschodniej części Polski. Temperatura wyniesie maksymalnie od 24 stopni na Pomorzu, przez 26 w centrum do 27 stopni na Śląsku.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe prawo wodne weszło w życie. Kąpiel już tylko przez 30 dni w roku? 

Poniedziałek – lato i fala upałów w Polsce

Sytuacja zmieni się z początkiem tygodnia. W poniedziałek zachmurzenie utrzyma się jedynie na zachodzie kraju. W pozostałych częściach wyjdzie słońce, a termometry wskażą nawet 29 stopni na Dolnym Śląsku. Tak samo będzie we wtorek. A to dopiero zapowiedź afrykańskiej fali upałów.

Pogoda na Boże Ciało 

W środę 30 maja słonecznie i gorąco będzie już w całej Polsce. Na termometrach od 26 kresek na Podlasiu, przez 28 w centrum do 30 na zachodzie. Prawdziwego upału można spodziewać się 31 maja – w Boże Ciało. Najchłodniejszym miejscem kraju będzie wtedy Podlasie z temperaturą 26 stopni Celsjusza. W centrum temperatura sięgnie 28 stopni, a na zachodzie… aż 32 stopni. Według synoptyków letnia aura ma utrzymać się też w kolejnych dniach.  

Zagłosuj

Planujesz wypoczynek w czerwcowy weekend?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze