Drugi stopień zagrożenia. IMGW ostrzega przed podtopieniami

Magdalena Kulej
12.06.2018  13:34
Pogoda ulewa
Pogoda ulewa Fot: Piotr Kamionka/East News

W niektórych województwach będzie wyjątkowo niebezpiecznie. 

W poniedziałek pogoda dała się już we znaki mieszkańcom wschodniej Polski. Wtorek to kolejny niespokojny dzień. W części kraju synoptycy zapowiadają ulewy, burze i porywisty wiatr, który może nawet łamać drzewa czy zrywać dachy.

Przed niebezpiecznymi zjawiskami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne pierwszego oraz drugiego stopnia.

Jak donosi TVN Meteo, intensywne opady deszczu i burze będą do końca dnia dokuczać przede wszystkim mieszkańcom południowej i południowo-wschodniej Polski. Wystąpią tam intensywne opady deszczu. W ciągu zaledwie kilku godzin może tam spaść do 30 l/mkw, a w rejonach górskich nawet do 50 l/mkw.

Niestety ulewy mogą przyczynić się do powstania lokalnych zalań i podtopień. W trakcie burz można spodziewać się też silnego wiatru, który miejscami osiągnie prędkość do 90 km/h.

ZOBACZ TAKŻE: Grad wielkości jabłek, burze i ulewy. Europa walczy z nawałnicami 

Ostrzeżenia IMGW  I i II stopnia

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami dla 2 województw: małopolskiego i podkarpackiego. Obowiązują we wtorek od 11 do 19.

Z kolei wtorkowe ostrzeżenia I stopnia przed ulewami obejmują 6 województw, tj. lubelskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, opolskie, dolnośląskie.

Zagłosuj

Jak zachowujesz się w trakcie burzy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze