Ochłodzenia nie będzie. Nadchodzi żar znad Afryki

Magdalena Kulej
23.07.2018  09:38
Ochłodzenia nie będzie. Nadchodzi żar znad Afryki
Ochłodzenia nie będzie. Nadchodzi żar znad Afryki Fot: Justyn Rojek / East News

Upalna masa powietrza utrzyma się przez długi czas.

Zapowiadanego wcześniej spadku temperatury w najbliższych dniach jednak nie będzie. Zamiast się ochłodzić, zrobi się jeszcze cieplej.

Pogoda – poniedziałek

Tydzień zaczął się bardzo pogodnie w przeważającej części kraju. Już od samego rana temperatura przekraczała 20 stopni Celsjusza, a w ciągu dnia wzrośnie do niemal 30 stopni.

Jak podają synoptycy TVN Meteo, gdzieniegdzie popada jednak przelotny deszcz. Opadów i burz można spodziewać się na Nizinie Szczecińskiej, Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Świętokrzyskiej, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. Tam termometry wskażą ok. 25 stopni, w pozostałych rejonach temperatura wzrośnie do 28-30 stopni.

Pogoda – wtorek, kolejne dni i weekend

Najbliższe dni okażą się naprawdę gorące, miejscami będzie wręcz upalne. A to dopiero początek zapowiadanych upałów.

Jak poinformował Tomasz Wasilewski z TVN Meteo, w ciągu kilku dni do Polski napłynie afrykański żar.

Wiąże się to z napływem powietrza z dwóch kierunków: ze wschodu od strony Rosji oraz z południa od strony Afryki. I właśnie ten kierunek przepływu mas powietrza będzie przyczyną coraz wyższej temperatury w naszym kraju. (tvnmeteo.tvn24.pl)

Mokro i burzowo może być jedynie w górach. Na pozostałym obszarze we wtorek temperatura nie przekroczy jeszcze 30 kresek. Więcej niż 30 stopni można spodziewać się jednak już w najbliższy weekend. Wówczas w najcieplejszym momencie dnia temperatura w cieniu wzrośnie do 33 stopni.

Im bliżej końca miesiąca, tym upalniej. Pod koniec lipca i na początku sierpnia skwar będzie utrzymywał się w całym kraju. Termometry niemal każdego dnia będą wskazywać nawet 34 stopnie. Tak gorąca masa powietrza ma utrzymać się przynajmniej do 7 sierpnia.

ZOBACZ TEŻ: Sinice w Bałtyku. Sanepid zamyka kolejne kąpieliska. Gdzie się kąpać 

Rekordowe upały w Europie

Od kilku dni skandynawskie media żyją rekordowymi temperaturami. W połowie lipca w Wiosce Świętego Mikołaja, ulokowanej na granicy koła podbiegunowego, odnotowano takie same temperatury, jak na południu Hiszpanii czy na Bahamach.

Ponad 30 stopni jest obecnie m.in. w rosyjskim Murmańsku nad Morzem Barentsa, gdzie średnia temperatura w lipcu wynosi zaledwie 17 stopni.

Zagłosuj

Jak radzisz sobie z upałem?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze