Nawet 49 stopni Celsjusza! Już jutro najgorętszy dzień 2018 roku

Magdalena Kulej
31.07.2018  10:18
Fala upałów
Fala upałów Fot: Justyna ROJEK/East News

W całej Europie od kilku dni padają prawdziwe rekordy. A kulminacja upałów dopiero przed nami.

To może być najcieplejszy dzień w 2018 roku. 1 sierpnia spodziewana jest kulminacja upałów. Będzie niebezpiecznie, zwłaszcza w południowej Europie, bo tam termometry w najcieplejszym momencie dnia wskażą blisko 50 stopni Celsjusza.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy ochłodzenie?

Pogoda 1 sierpnia w Polsce

Apogeum tropikalnych upałów dotyczy również Polski. W naszym kraju temperatura w środę może wynieść nawet 36 stopni w cieniu. Tak wysoka temperatura spodziewana jest przede wszystkim na zachodzie kraju.

Nie jest to jednak jeszcze rekord. Najwyższą temperaturę odnotowano w Polsce 29 lipca 1921 roku. W opolskim Prószkowie termometry wskazywały wówczas 40,2 stopni Celsjusza.

ZOBACZ TEŻ: Pogoda na kolejne dni

Rekordowe temperatury w Europie

Rekordowo wysokie temperatury padają natomiast m.in. w Skandynawii. 30 lipca na zachodzie Finlandii odnotowano aż 33 stopnie Celsjusza. Takiej temperatury zazdroszczą Finom mieszkańcy i turyści przebywający na południu kontynentu.

Jak donosi AccuWeather, jeszcze w tym tygodniu na południu Hiszpanii i Portugalii słupki mogą wskazać aż 49 stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają, że niebezpieczny dla zdrowia żar rozprzestrzeni się po całym zachodzie Europy i utrzyma się przez kilka pierwszych dni miesiąca. Już wczoraj w hiszpańskiej Sevilli termometry wskazywały 42 stopnie. Ale będzie jeszcze upalniej.

Najcieplej będzie pomiędzy środą a piątkiem. Wówczas 31 stopni można spodziewać się w Londynie i w Berlinie, 35 stopni w Paryżu, 40 stopni w Madrycie, a im bardziej na południe Hiszpanii, tym goręcej. Aż do 49 kresek mogą wskazać termometry w tamtejszej Andaluzji. Tak wysokie temperatury, nawet w Hiszpanii, przekraczają normę aż o 6-12 stopni Celsjusza.

DjVzovBWsAAKE8y
DjVzovBWsAAKE8y Fot: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa
Przeczytaj więcej
Komentarze