Nie tylko upał będzie niebezpieczny. Są ostrzeżenia 2 stopnia

Magdalena Kulej
26.07.2018  12:48
pogoda
pogoda Fot: Tomasz Kawka/East News

Gdzie trzeba na siebie uważać?

Upał w całej Europie nie odpuszcza. A to dopiero zapowiedź afrykańskiego żaru, który w najbliższych dniach obejmie również Polskę. Fali upałów będą jednak towarzyszyć miejscami bardzo gwałtowne zjawiska atmosferyczne.

ZOBACZ TEŻ: Pogoda na dwa tygodnie

Pogoda czwartek

Jak donosi TVN Meteo, w najbliższych dniach temperatura w wielu regionach Polski przekroczy 30 kresek. W związku z upałem ostrzeżenia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alerty 2 stopnia obowiązują w 3 województwach zachodniej Polski, tj. w lubuskim, wielkopolskim i w zachodniopomorskim. To właśnie w tych regionach do soboty temperatura w ciągu dnia będzie wzrastać do nawet 32 stopni Celsjusza. W nocy termometry nie pokażą natomiast mniej niż 18 stopni.

Pogoda piątek i weekend

IMGW wydał też prognozę ostrzeżeń na kolejne dni. Zgodnie z zapowiedzią w piątek i sobotę ostrzeżenia 2 stopnia mogą dotyczyć 4 województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego. Tam temperatura maksymalna w ciągu dnia znów może wynieść 32 stopnie.

Ale w pozostałych województwach nie będzie o wiele chłodniej. Instytut przewiduje wydanie ostrzeżeń również 1 stopnia dla pozostałych województw, gdzie temperatura wzrośnie do 31 stopni w cieniu.

To nie wszystko. Synoptycy ostrzegają, że pogoda miejscami może zrobić się niebezpieczna nie tylko ze względu na ogromne upały.

Jak podaje TVN Meteo, gwałtowne burze z gradem wystąpią niemal w całej Polsce.  Najgorzej będzie w Wielkopolsce, gdzie podczas burz może spaść od 20 do 30 l/mkw., wiatr będzie wówczas sięgał nawet 70 km/h. Niespokojnie będzie również na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Tam wyładowaniom mają towarzyszyć opady rzędu 10-20, lokalnie 30 l/mkw.

Tak niespokojna aura może potrwać nawet do niedzielnego poranka.

ZOBACZ TEŻ: Tak wygląda teraz Bałyk. Sinice już w kilkudziesięciu kąpieliskach [AKTUALNA LISTA] 

Rekordowe upały w Europie

Od kilku dni skandynawskie media żyją rekordowymi temperaturami. W połowie lipca w Wiosce Świętego Mikołaja, ulokowanej na granicy koła podbiegunowego, odnotowano takie same temperatury, jak na południu Hiszpanii czy na Bahamach. Takie lato zaskoczyło nawet renifery.

Zagłosuj

Jak radzisz sobie z upałem?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze