Grad, ulewy i podtopienia. IMGW wydał ostrzeżenia dla połowy kraju

Magdalena Kulej
16.07.2018  10:08
pogoda deszcz
pogoda deszcz Fot: Sebastian Czopik/East News

Przed nami tydzień w strugach deszczu. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami dla 7 województw. Opady będą na tyle intensywne, że mogą doprowadzić do lokalnych podtopień.

Pogoda – poniedziałek

Jak donosi TVN Meteo, poniedziałek zaczął się nieprzyjemnie w większości polskich regionów. Na wschodzie kraju grzmiało już o świcie. Niestety, taka aura utrzyma się cały poniedziałek, a nawet w kolejnych dniach.

To za sprawą burzowego pasa, który wkracza do Polski od strony Litwy, Białorusi i Ukrainy. W tej części kraju obowiązują alerty IMGW. Instytut ostrzega mieszkańców siedmiu województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego.

Ale padać będzie nie tylko na wschodzie. Pas burz będzie się stopniowo przemieszczać w kierunku zachodnim, by w ciągu najbliższych godzin objąć już całą Polskę. Mowa tu przede wszystkim o solidnych opadach rzędu 30-40 l/m kw, które mogą doprowadzić do problemów komunikacyjnych.

Według prezentera pogody TVN Meteo, Tomasza Wasilewskiego, najgorzej będzie jednak na Śląsku i w Małopolsce.

Jest bardzo prawdopodobne, że w tych dwóch województwach przez najbliższe trzy dni spadnie około 100 litrów wody na metr kwadratowy, włączając Tatry. Te południowe nasze krańce są narażone na bardzo intensywne ulewy – tłumaczył Wasilewski. (tvnmeteo.tvn24.pl)

Termometry tego dnia wskażą maksymalnie od 23 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 27 stopni na Dolnym Śląsku.

ZOBACZ TAKŻE: Nowe fakty w sprawie pytona znad Wisły. To już nie tylko problem Warszawy

Pogoda na kolejne dni

Wtorek to ciąg dalszy ulew i nieprzyjemnych zjawisk atmosferycznych. Zdaniem synoptyków tak gwałtowna pogoda może utrzymać się do czwartku włącznie.

We wtorek można spodziewać się temperatury od 23 stopni na Pomorzu do 27 na Dolnym Śląsku. W środę rozpogodzi się na zachodzie. Wówczas temperatura wzrośnie nieznacznie, a termometry wskażą od 24 stopni na wschodzie do nawet 28 stopni na Dolnym Śląsku.

Zagłosuj

Jak spędzasz tegoroczne wakacje?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze