To nie koniec ulew! IMGW ostrzega: jest ryzyko powodzi

Magdalena Kulej
19.07.2018  10:25
To nie koniec ulew! IMGW ostrzega: jest ryzyko powodzi
To nie koniec ulew! IMGW ostrzega: jest ryzyko powodzi Fot: Michal Adamowski/East News

Straż Pożarna interweniowała już ponad 1400 razy, a padać nie przestaje.

Od początku tygodnia pogoda nie rozpieszczała mieszkańców kraju. Choć w niektórych częściach Polski niebo zaczyna się stopniowo rozpogadzać i gdzieniegdzie już w czwartek o poranku wyjrzało słońce, w wielu województwach nie przestało padać.

Jak donosi TVN Meteo, pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił już w środę w Bielsku-Białej wojewoda śląski. Tam stan alarmowy w środowy poranek przekroczony był już o 22 centymetry. Z kolej na Czarnym Dunajcu w Nowym Targu w czwartek rano poziom wody wyniósł prawie metr więcej, niż wynosi stan alarmowy.

Ale pogoda niepokoi też władze innych miast. W środę, z powodu intensywnych opadów, porywistego wiatru i burz, w całym kraju Straż Pożarna interweniowała ponad 1400 razy.

ZOBACZ TEŻ: Tatry odcięte o świata po ulewach. TOPR: wycieczka w góry śmiertelnie niebezpieczna! 

Pogoda - możliwe powodzie i podtopienia

W związku z niesłabnącymi ulewami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed szybko podnoszącymi się poziomami wód i wydał ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego – 3 stopnia – dla 2 województw.

W czwartek nadmiar wody na ulicach zauważą przede wszystkim mieszkańcy Śląska i Małopolski. To właśnie tam sytuacja wygląda najgorzej i już obowiązują alerty powodziowe. Jak poinformował IMGW, w szczególności w zlewniach Skawy, Raby, Dunajca i Małej Wisły możliwe jest znaczne przekroczenie stanów alarmowych.

Z kolei ostrzeżenia 2 stopnia obowiązują w rejonie zlewni Odry w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, świętokrzyskim i podkarpackim.

Pogoda na czwartek – przestanie padać?

Kolejne dni zapowiadają się już pogodniej. Mimo to intensywne deszcze w czwartek będą dokuczać Polakom jeszcze do końca dnia. Od gwałtownych zjawisk odpoczną jedynie mieszkańcy zachodniej Polski.

W pozostałych regionach synoptycy prognozują burze z opadami deszczu rzędu 5-15 l/mkw. i porywami wiatru do 80 kilometrów na godzinę. Mimo to wciąż będzie ciepło. Termometry wskażą od 21 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej do 28 na Suwalszczyźnie.  

ZOBACZ TEŻ: Trąba powietrzna na plaży pełnej turystów

Zagłosuj

Jak spędzasz tegoroczne wakacje?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze