„Pół człowiek, pół pies” schwytany. Są wyniki badań DNA

Magdalena Kulej
02.07.2018  13:16
„Pół człowiek, pół pies” schwytany. Są wyniki badań DNA
„Pół człowiek, pół pies” schwytany. Są wyniki badań DNA Fot: Montana Fish, Wildlife and Parks

Zagadka tajemniczej bestii rozwiązana. 

Media już kilkukrotnie donosiły o pół psie, pół człowieku, którego zaobserwowano m.in. w Argentynie i w amerykańskim stanie Montana. To właśnie tam, za oceanem, w maju tego roku jeden z farmerów zastrzelił tego tajemniczego osobnika. Teraz na światło dzienne wyszły wyniki badań DNA.

Jak donosi The Washington Post, słynny już pół człowiek, pół pies był obiektem badań urzędników, pasjonatów flory i fauny, a także naukowców. Miesiącami nie mogli dojść do porozumienia co do gatunku stworzenia. Pod uwagę brano wilkołaka, krzyżówkę psa i wilka, a nawet psa i człowieka.

Pół człowiek, pół pies czy wilk?

W końcu rozwiane zostały wszelkie wątpliwości. Badania DNA przeprowadzone w laboratorium kryminalistycznym USS Fish and Wildlife Service (FWS) w Ashland w stanie Oregon wykazały, że tajemnicza bestia z Montany była w rzeczywistości… wilkiem szarym z północnych Gór Skalistych.

Wilk miał ok. 2-3 lata i ważył niemal 40 kilogramów. Jego brązowa sierść czyniła z niego wyjątek, choć według organizacji National Wildlife Federation zdarzają się też wilki szare o białych i czarnych futrach. Naukowców zastanawiała też długość jego łap. Te były zdecydowanie mniejsze niż u przeciętnego wilka, z kolei uszy – większe, a kły – za krótkie.

Nie wiadomo, czy będzie można jeszcze spotkać wilki o równie nieprzeciętnych cechach. Naukowcy mają jednak nadzieję, że w tamtejszych regionach żyje rodzeństwo "bestii z Montany", które będzie mogło przekazać te niezwykłe cechy swoim potomkom. 

Przeczytaj więcej
Komentarze