Ten kraj ma dość Polaków. Wprowadzą dla nich ograniczenia

Wojciech Kozicki
04.04.2018  09:49
Polska flaga, Polacy w Holandii
Polska flaga, Polacy w Holandii Fot: Pixabay.com

Nie będzie już tak łatwo wyjechać tam do pracy.

Polacy oraz inni imigranci ze wschodniej Europy nie są mile widziani w Holandii. Jak podaje polsatnews.pl, gminy Maasdriel, Zuidplas, Zaltbommel i Tiel wprowadzają ograniczenia dla imigrantów zarobkowych. Nowe przepisy ustalą maksymalną liczbę takich osób zameldowanych w jednym domu.

W Holandii mieszka i pracuje około 400 tys. osób z Europy Środkowej i Wschodniej. W związku z poprawą sytuacji gospodarczej oczekuje się, że zainteresowanie dodatkową siłą roboczą wzrośnie – powiedział Johan van der Craats z centrum eksperckiego Flexwonen. (polsatnews.pl).

Zmiana przepisów dla imigrantów zarobkowych może wynikać z nastrojów społecznych w Holandii. Aż 90 procent mieszkańców gminy Tiel chciało wspomnianych ograniczeń. Narzekają na hałas, śmieci, brak miejsc parkingowych i ulice zakorkowane samochodami imigrantów.

Zgodnie z nowymi przepisami, w jednym domu będzie mogło mieszkać maksymalnie 4 imigrantów zarobkowych. Liczba domów na jednej ulicy dostępnych dla takich osób również ma się zmniejszyć.

Polacy za granicą  - dyskryminacja i zachowanie

Już w 2011 roku holenderski minister pracy i spraw społecznych Henk Kamp zapowiedział bardziej rygorystyczną politykę dla osób przybywających pracować w Holandii. Jak podaje TVN24.pl, działała wówczas specjalna komisja śledcza badająca problem imigracji zarobkowej do Holandii.

O tym, że Polacy w Holandii są coraz mniej tolerowani pisała już „Polityka” w 2012 roku. Podała informację, że na stronie internetowej Partii dla Wolności Holendrzy złożyli 50 tys. skarg na imigrantów z Polski.

Polacy są dyskryminowani także w innych krajach, dochodzi nawet do ataków na nich. W 2017 roku Polacy zostali pobici w Londynie w metrze.

Na stronie meldpuntmiddenenoosteuropeanen.nl zwracano m.in. uwagę na pijaństwo pod sklepami, obsikiwanie i demolowanie obiektów publicznych. Holendrzy twierdzą, że zagraniczni kierowcy stanowią zagrożenie na drogach. Mowa jest nawet o „podludziach”, analfabetyzmie i „polskim tsunami”.

Polscy kierowcy nieustannie wyrabiają sobie "renomę" za granicą, także w Holandii.

ZOBACZ TEŻ: Zakazali Polakom mówić w ojczystym języku w restauracji

Zagłosuj

Czy uważasz, że Polacy są dyskryminowani w Europie?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze