Policja zabierze luksusowe przedmioty młodym ludziom. Pozwoli na to nowe prawo

Karol Decka
08.01.2018  15:40
Policja odbierze luksusowe przedmioty młodym ludziom. To nowe prawo
Policja odbierze luksusowe przedmioty młodym ludziom. To nowe prawo Fot: Pixabay.com

Właściciel będzie musiał potwierdzić, że to jego własność.

Życie młodych ludzi w holenderskim Rotterdamie może stać się nieco trudniejsze. Policja zyskała możliwość odbierania luksusowych towarów osobom, które nie będą potrafiły wyjaśnić ich pochodzenia. W praktyce oznacza to, że funkcjonariusze mogą zabrać zegarek lub telefon dowolnemu przechodniowi.

Noszenie drogiej biżuterii, najnowszych smartfonów i ubrań prestiżowych marek może stać się uciążliwe. Wszystko za sprawą nowego prawa, które uchwalono w Holandii. Na jego podstawie rozpocznie się dokładne przyglądanie się mieszkańcom miasta i odwiedzającym.

Jak podaje serwis polsatnews.pl, każdy, kto nie będzie pasować do wzoru policjantów, stanie się podejrzanym o kradzież sprzętu lub odzieży. Jeśli młoda osoba nie udowodni, że jest właścicielem danej rzeczy, zostanie ona skonfiskowana.

Zabiorą drogi sprzęt

Takie rozwiązanie nie podoba się holenderskiej Rzecznik Praw Obywatelskich. Jej zdaniem akcja policji jest przesadą, ponieważ posiadanie drogiego przedmiotu nie jest równoznaczne z popełnieniem przestępstwa. Anne Mieke Zwaneveld martwi się także o profilowanie osób. Nie chce, aby podejrzanych dzielono na to, w jakiej dzielnicy mieszkają, jaki jest ich status finansowy lub kolor skóry i pochodzenie.

Wskazanie nie może być takie, że mieszkasz w konkretnej okolicy. Potrzebne są dodatkowe instrukcje, aby móc to ocenić – powiedziała Anne Mieke Zwaneveld, Rzecznik Praw Obywatelskich (polsatnews.pl)

Policjanci przechodzą specjalne szkolenia, dzięki którym będą w stanie rozpoznać luksusowe dobra takie jak zegarki czy płaszcze. Rzecznik Praw Obywatelskich przyznała, że będzie czekać na skargi związane z nowym prawem - do tego czasu nie zamierza interweniować.

Zagłosuj

Czy podobne rozwiązanie powinno pojawić się w Polsce?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze