Policjanci gotowi do protestu. Mandatów dalej nie będzie

Magdalena Kulej
26.09.2018  14:18
Policjanci gotowi do protestu. Mandatów dalej nie będzie
Policjanci gotowi do protestu. Mandatów dalej nie będzie Fot: East News/LUKASZ SOLSKI

Propozycje ministra nie wystarczyły.

2 października odbędzie się w Warszawie protest służb mundurowych – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Ogólnopolska akcja protestacyjna policjantów rozpoczęła się już 10 lipca. Wówczas funkcjonariusze znacznie zmniejszyli liczbę wręczanych mandatów. Zamiast tego, pouczali.  Szacuje się, że w związku z akcją protestacyjną straty w budżecie państwa wyniosły już kilkadziesiąt mln złotych.

W piątek szef MSWiA Joachim Brudziński przedstawił więc policjantom swoje propozycje, częściowo akceptując związkowe postulaty.

Protest policjantów

To jednak okazało się niewystarczające, a do manifestacji i tak dojdzie. Związkowcy zaznaczają jednak, że propozycja ministra została przyjęta z zadowoleniem i stanowi istotny krok na drodze do pełnego porozumienia. 

Czego domagają się policjanci? Przede wszystkim podwyżki wynagrodzeń o 650 zł, odmrożenia waloryzacji pensji, powrotu do systemu emerytalnego, który obowiązywał do dnia 31 grudnia 2012 roku (czyli możliwość przejścia na emeryturę po 15 latach służby z 40-procentowym wynagrodzeniem. Aktualnie policjanci mogą przejść na emeryturę najwcześniej w wieku 55 lat i po 25 latach służby), wprowadzenia płatności za nadgodziny oraz pełnopłatnych zwolnień lekarskich do 30 dni w skali roku.

ZOBACZ TEŻ: Kontrola trzeźwości kierowców. Szykuje się zmiana przepisów

Przeczytaj więcej
Komentarze