Policjanci użyli paralizatora wobec zatrzymanego. Zmarł

Wojciech Kozicki
23.03.2018  14:54
Paralizator taser policja
Paralizator taser policja Fot: East News/ADRIAN SLAZOK/REPORTER

Różne wersje wydarzeń. Minister Joachim Brudziński chce wyjaśnień.

Interwencja policji w Przecławiu pod Szczecinem zakończyła się śmiercią mężczyzny. Funkcjonariusze użyli tasera wobec 30-latka. Ich zdaniem był agresywny i naruszył ich nietykalność. Trafił do szpitala, ale nie przeżył. Potwierdziło to MSWiA i szpital na Pomorzanach w Szczecinie.

Policjanci podczas interwencji użyli środków przymusu bezpośredniego, w tym tasera. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie około godz. 4:40 następnego dnia zmarł - oświadczyło MSWiA na swojej stronie internetowej.

Rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie Alicja Śledziona w rozmowie z TVN24.pl powiedziała, że poszkodowany stał na przystanku autobusowym. Krzyczał i machał rękami. Wcześniej był dwukrotnie notowany za przestępstwa przeciwko funkcjonariuszom.

Czuć było od niego alkohol i obrażał funkcjonariuszy. Nie pomogło użycie siły fizycznej i gazu, więc użyto tasera. TVN24.pl podało, że poczuł się gorzej w radiowozie. Policjanci mieli wezwać pogotowie i udzielić mu pierwszej pomocy. Według onet.pl, stan jego zdrowia pogorszył się na komisariacie.

Policjanci i śmierć zatrzymanego

Rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie przedstawiła TVN24.pl inną wersję wydarzeń. Przypadkowy świadek miał uciskać poszkodowanemu klatkę piersiową. Udało się przywrócić mu krążenie i przewieziono go do szpitala.

Biuro Nadzoru Wewnętrznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zbada, czy policjanci nie przekroczyli uprawnień. Kontrola będzie przeprowadzona na zlecenie szefa resortu Joachima Brudzińskiego.

To nie pierwszy raz, gdy policjanci są podejrzani o spowodowanie śmierci zatrzymanego. W 2016 roku głośno było o śmierci Igora Stachowiaka. W 2017 roku funkcjonariusze w Kołobrzegu wielokrotnie razili 18-latka paralizatorem.

ZOBACZ TEŻ: Policjant użył paralizatora wobec ciężarnej. 20-latka straciła dziecko

Jak działa paralizator i kiedy można go użyć:

Zagłosuj

Czy twoim zdaniem policjanci słusznie użyli tasera?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze