Orkan Fryderyka uderzył w Polskę. Ogromne zniszczenia i sparaliżowane miasta

Wojciech Kozicki
19.01.2018  10:04
Stutki orkanu Fryderyka
Stutki orkanu Fryderyka Fot: Twitter.com/Krzysztof Nalewajko

Są ofiary śmiertelne.

To był prawdziwy kataklizm. Straż pożarna interweniowała ponad 700 razy, a w akcjach uczestniczyło kilka tysięcy funkcjonariuszy. Wichury i opady śniegu powaliły setki drzew. Jak podaje silesion.pl, w województwie małopolskim podmuch wiatru zepchnął do rowu autobus i dwie osoby zostały ranne.

Jeden z użytkowników Facebooka napisał, że w Strzelcach Opolskich runęło drzewo. Upadło na blok i ogródek piwny baru Pionier na ulicy Gogolińskiej. Do akcji wkroczyli strażacy.

Premier Morawiecki o godzinie 9 rano zwołał specjalną naradę. Spotkał się m.in. z ministrami energii, obrony narodowej i zdrowia. Rozmawiali na temat sytuacji w kraju po ataku żywiołu. Przyjął raport od wojewodów i szefów służb.

Nie żyje 9 osób

Poznańskie służby zmagały się głównie z wiatrem, który zrywał linie energetyczne, łamał drzewa i gałęzie. Dyżurny wielkopolskich strażaków powiedział, że odnotowano 110 zdarzeń, a sytuacja uspokoiła się dopiero po północy. Nie ma informacji o tym, by ucierpieli ludzie.

Jak podaje epoznan.pl, na dojeździe do Biedruska autobus MPK wpadł w poślizg. Kierownik ruchu CNR MPK poinformował, że pojazd „złamał się”. Jego przeguby uległy wygięciu i nie mógł ruszyć bez pomocy. Zablokował przejazd na ponad 2 godziny.

Uszkodzeniu uległo ponad 60 budynków. Z niektórych, m.in. w Mrowinie i Stroniu Śląskim, wiatr zerwał dachy. W samym tylko województwie śląskim prawie pół miliona odbiorców zostało bez prądu.

Stolica została sparaliżowana przez orkan. Warszawa.naszemiasto.pl podaje, że odwołano wiele lotów na lotnisku Chopina. Główne arterie miasta były zablokowane. Na drogi wyjechały 164 piaskarki.

Z powodu orkanu ucierpiała nie tylko Polska. Żywioł spustoszył także Beneluks, Francję i Niemcy. Wiatr był tak silny, że przewracał ciężarówki i ludzi. W Hoek Van Holland osiągnął prędkość 144 kilometrów na godzinę. Na całym kontynencie Fryderyka zabiła 9 osób.

Zagłosuj

Czy ucierpiałeś z powodu orkanu?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze