"Kler" Smarzowskiego zakazany? Chce tego posłanka PiS

Wojciech Kozicki
20.09.2018  09:57
film kler joanna kulig nago
film kler joanna kulig nago Fot: Youtube.com/ PL News

Minister kultury Piotr Gliński się tłumaczy. Posłankę oburzają sceny, w których pokazano seks i pijaństwo księży.

Wojciech Smarzowski i film „Kler” nadal są w centrum uwagi, chociaż premiera odbędzie się dopiero 28 września. Recenzje są pozytywne, widzowie są zszokowani, produkcja zrobiła szał na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jednak niektórzy uważają, że reżyser takich filmów jak „Wesele”, „Wołyń” i „Drogówka” przesadził.

To bez wątpienia największy przebój festiwalu filmowego w Gdyni. Wejściówki na wszystkie seanse znikają w oka mgnieniu, widzowie siadają na podłodze i na schodkach a w czasie napisów końcowych biją brawo. Gorączka na widowni jest taka, jaką pamiętam sprzed lat, gdy na reglamentowanych seansach pokazywano "Człowieka z marmuru" Wajdy. Tak jak wówczas do kina idzie się, żeby zobaczyć trochę ukrywanej prawdy  - zrecenzował "Kler" Tomasz Raczek.

Posłanka Anna Sobecka i "Kler" - protest

Posłanka PiS Anna Sobecka, nie chce, by „Kler” trafił do kin, chociaż filmu jeszcze nie widziała. W rozmowie z portalem „Wirtualna Polska” przyznała, że rozważa walkę z najnowszą produkcją Smarzowskiego. Czeka jeszcze na wyjaśnienie ministra kultury Piotra Glińskiego, dlaczego „Kler” dostał dofinansowanie od państwa.

Jeszcze przed oficjalną premierą obraz wzbudza kontrowersje ze względu na sposób, w jaki przedstawiono w nim księży katolickich w Polsce. Według Smarzowskiego to grupa zakłamanych, pazernych, bezideowych alkoholików, zainteresowanych jedynie seksem. Nie rozpatrując kwestii swobody artystycznej, zastrzeżenie budzi dofinansowanie z pieniędzy podatników, w tym wielu katolików takiego obrazu. Paszkwilancka produkcja korzysta z dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, gdy jednocześnie wiele wartościowych produkcji nie ma szansy na podobne wsparcie – twierdzi posłanka Anna Sobecka. (wiadomosci.wp.pl)

"Kler" - dofinansowanie od PISF

Okazało się, że „Kler” dostał dofinansowanie od państwa w wysokości 3,5 miliona złotych. Miała je przyznać była dyrektor PISF Magdalena Sroka, którą odwołał Piotr Gliński. Minister oświadczył, że „nie dał ani grosza” na kontrowersyjny film.

Już kilka miesięcy temu ogromne kontrowersje wzbudzał sam zwiastun filmu „Kler”. Seks księży, przekręty finansowe i oszustwa w Kościele, pedofilia wśród duchownych i Joanna Kulig nago, to dla niektórych było zbyt wiele. Zwiastun został w końcu ocenzurowany.

ZOBACZ TEŻ: Reżyser "Ludzkiej stonogi" i nowy film. Masturbacja do zamachu na World Trade Center [WIDEO +18]

Zagłosuj

Jak często chodzisz do kościoła?

Liczba głosów:

Janusz Gajos o filmie "Kler":

Maciej Zakościelny o filmie "Kler":

Przeczytaj więcej
Komentarze