Czy Donald Tusk zostanie prezydentem? "Wisienka na torcie"

Wojciech Kozicki
19.11.2018  15:08
Donald Tusk  - prezydent Polski czy przewodniczący Rady Europejskiej?
Donald Tusk - prezydent Polski czy przewodniczący Rady Europejskiej? Fot: Facebook.com/TVP VOD

Powrót Donalda Tuska – czy to będzie kandydat na prezydenta? „Sieci” napisało, że zamierza „rządzić Polską i odnowić układ zamknięty III RP”. Czy przewodniczący Rady Europejskiej i były premier oraz lider Platformy Obywatelskiej planuje działania w polskiej polityce?

Na okładce „Sieci” znalazł się Donald Tusk w mrocznej odsłonie („Wraca koszmar"). Na okładce „Do rzeczy” również znalazł się były lider Platformy Europejskiej („Boże, chroń nas przed Tuskiem”), trzymający tacę z tęczową flagą i muzułmanami. Portal natemat.pl określił to jako "panikę prawicowych tygodników".

Głośno o powrocie Tuska do polskiej polityki zrobiło się po przesłuchaniu przed komisją ds. Amber Gold. Media i internauci pisali wręcz o „zaoraniu” komisji i Małgorzaty Wassermann. Czy miałby szansę zostać prezydentem RP? Według sondażu IBRiS jest liderem rankingu zaufania do polityków (47,7 procent). Natemat.pl zwraca jednak uwagę na „dwubiegunowy odbiór”, bo brak zaufania do Tuska deklaruje prawie 50 procent respondentów.

Uważam, że ma przed sobą możliwość kariery międzynarodowej i chyba to wybierze. Poczekałbym na wybory parlamentarne, to one zdecydują - powiedział o Tusku Ryszard Petru. ("Wirtualna Polska")

W sprawie wypowiedział się także Grzegorz Schetyna. Jego zdaniem, wygrana Tuska w wyborach prezydenckich byłaby „wisienką na torcie”.

Jeżeli Donald Tusk będzie chciał wrócić do polskiej polityki, to jest najlepsze z możliwych miejsc, bo my będziemy wtedy potrzebować odbudowania prestiżu, wizerunku Polski, polskiej reputacji, w polityce zagranicznej, w Europie i w świecie – powiedział Grzegorz Schetyna. (RP.pl)

Tusk kontra Trzaskowski

Maciej Dzierżanowki z „Wprost” pisze, że Tusk może mieć poważnego rywala w polskiej polityce. Jego zdaniem Rafał Trzaskowski to „pierwsza liga polityczna” i „najlepiej zapowiadający się polski polityk młodego pokolenia”.

Jak podaje wsieciprawdy.pl, Donald Tusk może zostać na drugą kadencję w Brukseli bez głosowania w Radzie Europejskiej i stanowiska polskiego rządu. Stanisław Janecki zwrócił uwagę na „mechanizmy załatwiania najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej”, które zależą od prywatnych układów.

ZOBACZ TEŻ: Morawiecki spełnił obietnicę, jest nowy podatek. Dodatkowe składki

Donald Tusk – przesłuchanie przed komisją ds. Amber Gold:

Przeczytaj więcej
Komentarze