Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już istnieje. Jest lepsza od swojego damskiego odpowiednika

Magdalena Kulej
20.03.2018  12:38
Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn
Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn Fot: Andriy Popov / East News

To rewolucja, która może "odciążyć" kobiety.

Zwykle to na partnerkę spada odpowiedzialność w związku z antykoncepcją. Mają w końcu zdecydowanie większy wybór metod niż mężczyźni. Ci mogli do tej pory decydować się na prezerwatywę lub kontrowersyjną i mało popularną wazektomię.

W międzyczasie jednak trwały przygotowania do prawdziwej rewolucji w męskiej kontroli płodności. Jak podaje time.com, pigułka antykoncepcyjna przeznaczona dla mężczyzn już istnieje.

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców pod kierunkiem profesor medycyny Stephanie Page z Uniwersytetu w Waszyngtonie dowodzą jest efektywności.

Bezpieczna i skuteczna

Działa tak samo jak wersja damska. Zawiera dawkę hormonów, które w formie pigułki przyjmuje się każdego dnia. W tym jednak przypadku są to androgeny, czyli potocznie zwane hormony męskie. W składzie opracowanego preparatu znajduje się nowatorski steryd - eksperymentalny związek chemiczny o nazwie dimethandrolone undecanoate (w skrócie DMAU).

Testom poddano 83 ochotników w wieku od 18 do 50 lat. Jak potwierdzono, pigułki okazały się być skuteczne na poziomie 97 – 100%, ale też bezpieczne dla zdrowia. Co więcej, tabletka ma pewną przewagę nad pigułką dla kobiet. Po jej zażyciu nie stwierdzono bowiem spadku libido, na co często skarżą się kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną.

Choć badacze zapowiadają „pigułkowy” przełom, nie wiadomo jeszcze, kiedy tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn będzie dostępna w sprzedaży.

W tym czasie na rynku może się jednak pojawić konkurencja. Jak podaje strona housecalldoctor.com.au, nad inną doustną tabletką dla panów pracują też badacze z Australii. Naukowcy dążą do wyprodukowania mniej inwazyjnej pigułki niebazującej na hormonach. Udało im się już opracować system, który dzięki połączeniu dwóch leków i specjalnych białek, skutecznie blokuje przemieszczanie się plemników i destrukcyjnie wpływa na ich rozwój. Przewiduje się, że preparat trafi do aptek w ciągu 5-10 lat.

kobieta
Zagłosuj

Którą metodę antykoncepcji polecasz?

Liczba głosów:

ZOBACZ TAKŻE: Przedawkował viagrę na lotnisku. Biegał nago po hali odlotów i rzucał odchodami

Przeczytaj więcej
Komentarze