Odkryto zaginione miasto Majów. Wykorzystano niezwykłą technologię

Wojciech Kozicki
05.02.2018  10:53
Technologia laserowa LiDAR i Gwatelama
Technologia laserowa LiDAR i Gwatelama Fot: Facebook.com/Muktizudha Prozanma

W gigantycznym "megalopolis" mieszkały miliony ludzi.

Środkowoamerykańska dżungla odkrywa swoje kolejne tajemnice. Tym razem w północnej Gwatemali badacze dokonali przełomowego odkrycia w pobliżu majańskich stanowisk archeologicznych. Obeszło się jednak bez żmudnych wykopalisk i karczowania lasu.

Jak podaje nationalgeographic.com, użyto technologii LiDAR (Light Detection And Ranging). Pulsujące światło lasera zostało wysłane z dużej wysokości i odbiło się od podłoża, a następnie pokazało kontury gigantycznej aglomeracji.

Dzięki technologii LiDAR wiemy, że ten region był zamieszkany przez ogromną populację – poinformował Thomas Garrison z Ithaca College (nationalgeographic.com).

Okazało się, że na przeskanowanym terenie mieszkało nawet 10-15 milionów osób. Nie da się jednak tego precyzyjnie oszacować, ponieważ nie każdy budynek miał taką samą liczbę lokatorów.

LiDAR jest jak Indiana Jones - napisało RadioArtsPodcasts na swoim Twitterze.

Megalopolis

Na terenie "megalopolis" odkryto ruiny ok. 60 tys. obiektów. Są to m.in. domy, piramidy, pałace, fortyfikacje i kanały. Większość wykonano z kamienia. Badacze są pod wrażeniem systemu irygacyjnego i skomplikowanej sieci dróg.

Ruiny pochodzą prawdopodobnie sprzed ok. 1200 lat. Naukowcy sądzą, że to pozostałości rozwiniętej cywilizacji, którą można porównać z grecką lub chińską. Marcello Canuto z Tulane University uważa, że ci ludzie byli zdolni „przenosić góry”.

Technologia LiDAR zebrała ogromną ilość danych. Archeolog Francisco Estrada-Belli przewiduje, że ich analiza zajmie badaczom 100 lat.

odkrycie miasta Majów w Gwatemali
odkrycie miasta Majów w Gwatemali Fot: twitter.com/@infobae

"LiDAR odkrył 60 tys. obiektów w gwatemalskiej dżungli - poinformowało AmericasMostHaunted na Twitterze.

Laser odkrył miasto w dżungli:

Zagłosuj

Czy chciałbyś zwiedzić ruiny miasta Majów?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze