Prawo jazdy. Będą zmiany, będzie drożej

Wojciech Kozicki
22.05.2018  10:39
prawo jazdy egzamin szkolenie opłaty zasady przepisy zmiany
prawo jazdy egzamin szkolenie opłaty zasady przepisy zmiany Fot: East NewsPIOTR KAMIONKA/REPORTER

Jazda bez dokumentów to tylko jeden z nowych pomysłów.

Cena za zrobienie prawa jazdy będzie wyższa. Jak podaje „Rzeczpospolita”, opłaty mogą wynosić nawet kilkaset złotych więcej. Po zdanym egzaminie trzeba będzie wydać 300 złotych na  dodatkowy kurs i szkolenie. Wiąże się do ze zmianami przepisów dla kandydatów na prawo jazdy, które mają wejść w życie 4 czerwca 2018 roku.

Prawo jazdy - zmiana przepisów

Nowe przepisy będą dotyczyć między innymi takich kwestii jak: zielony listek na szybie, okres próbny. Co do kursów dokształcających, pomysłodawcą jest minister infrastruktury. Jego projekt trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Powodem wprowadzenia tej zmiany ma być duża wypadkowość młodych kierowców.

W ciągu 8 miesięcy od zdobycia prawa jazdy trzeba będzie odbyć wspomniany kurs. Ma to być obowiązek po 4 czerwca.

ZOBACZ TEŻ: Nowe przepisy dla kierowców

Kurs teoretyczny i szkolenie praktyczne

Kurs polega na zajęciach teoretycznych w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Dotyczyć będzie m.in. wypadków drogowych, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, psychologicznych aspektów kierowania pojazdem. To będzie coś dla osób o mocnych nerwach, bo kierowcom będą pokazywane zdjęcia z wypadków samochodowych.

Kurs ma trwać 2 godziny i kosztować 100 złotych. Trzeba będzie dodatkowo zrobić jeszcze szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym polegające na ćwiczeniach praktycznych. Czas trwania to 1 godzina, koszt: 200 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Nowy znak drogowy w Polsce

Jazda samochodem bez prawa jazdy

Jak podaje auto.dziennik.pl rząd zamierza także ułatwić życie młodym kierowcom. Ministerstwo Infrastruktury chce, by osoby z ukończonym  szkoleniem, przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy, mogły kierować pojazdami z opiekunem. Musi to być jednak pokrewieństwo pierwszego stopnia, więc babcia i dziadek odpadają.

ZOBACZ TEŻ: Prawo jazdy - zmiana przepisów od 4 czerwca

Zagłosuj

Czy posiadasz prawo jazdy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze