Nowe prawo wodne weszło w życie. Kąpiel już tylko przez 30 dni w roku?

Magdalena Kulej
24.05.2018  10:28
Prawo wodne 2018
Prawo wodne 2018 Fot: Adam Staskiewicz / East News

Wakacyjne szaleństwo już nie wszędzie i nie zawsze. 

Z początkiem 2018 roku w życie weszło nowe prawo wodne. Dla miłośników lata i wodnych kąpieli to nie najlepsza informacja, bo może utrudnić im wakacyjną zabawę. To m.in. zasługa przepisów, w myśl których w wielu miejscach kąpiel będzie dozwolona tylko przez 30 dni w roku.

Jak donosi dziennikbaltycki.pl, prawo to dotyczy tzw. kąpielisk okazjonalnych, czyli tych powstałych na bazie sztucznych zbiorników. Taki status ma jednak większość gminnych zbiorników w Polsce. A gmin w Polsce jest 2,5 tysiąca, z czego większość ma na swoim terenie rzeki i jeziora. Ich bywalcy będą mogli z nich jednak korzystać tylko przez połowę wakacji. Później miejsca te będą miały status dzikich.

Z kolei niektóre z gmin planują zezwolić wczasowiczom na kąpiele jedynie w weekendy. Nad Jeziorkiem Czerniakowskim w Warszawie mają zostać wyznaczone trzy miejsca okazjonalnie przeznaczone do kąpieli - każde z nich otwarte przez miesiąc.

ZOBACZ TAKŻE: Wiadomo, czy będzie można pić alkohol nad Wisłą 

Prawo wodne 2018 - kąpielisko prawdziwe i okazjonalne

Uchwały w tej sprawie gminy miały podjąć do 20 maja. Na razie się jeszcze uprawomocniają, nie wiadomo więc, ile gmin obejmie zakaz kąpieli

„Dziennik Bałtycki” podkreśla, że te gminy, które w porę zorientowały się, że nowe przepisy wprowadzą zakaz kąpieli przez wakacyjny miesiąc, przeszły w 2017 roku procedury uzyskiwania dla swoich zbiorników statusu prawdziwych kąpielisk. W konsekwencji ich liczba wzrosła dwukrotnie - z 250 do 500. 

Zgodnie z unijnym prawem kąpielisko z prawdziwego zdarzenia to miejsce, gdzie jest czysta woda i wiadomo, skąd wpływa i dokąd wypływa. W pobliżu takiego zbiornika jest uporządkowana gospodarka ściekowa, a czystość wody jest badana min. 4 razy do roku. 

Zagłosuj

Korzystasz z kąpielisk okazjonalnych?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze