Prezydent Ostrołęki zakazał „Kleru” bez zgody PiS. I od PiS za to oberwał

Magdalena Kulej
01.10.2018  10:40
kadr z filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego
kadr z filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego Fot: kadr z filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego

Niewykluczone, że mieszkańcy Ostrołęki jednak zobaczą produkcję Smarzowskiego.

Prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski zakazał wyświetlania głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego „Kler” w swoim mieście - informował kilka dni temu portal Moja Ostrołęka.

Cenzura oburzyła mieszkańców, zwłaszcza, że w mieście znajduje się tylko jedno kino – Jantar. Kino jest prowadzone przez ośrodek kultury, a jego repertuar zależy od prezydenta Kotowskiego z Prawa i Sprawiedliwości, byłego katechety.

Podczas gdy brak emisji „Kleru” w Ostrołęce zaczynał być traktowany coraz poważniej, a w sprawę zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich, zawrzało również w… PiS.

Cenzura "Kleru" w Ostrołęce bez zgody PiS?

Jak donosi Wprost.pl, Kotowski miał podjąć kontrowersyjną decyzję bez konsultacji z partią. A to się PiS nie spodobało.

Polacy są narodem, który nie znosi zakazów. I teraz choćby im się film nie podobał, to pójdą na niego na przekór – skomentował w rozmowie z Wprost.pl jeden z polityków.

Teraz prezydent Ostrołęki zabrał głos w sprawie afery, uskarżając się na „atak polityczny”. Zwłaszcza, że według ustaleń dziennikarzy miał zostać „zganiony przez centralę partii” i poinstruowany do wycofania się z decyzji o cenzurze filmu.

Atak na moją osobę w związku z filmem „Kler” uznaję za przede wszystkim atak polityczny. Nigdy nie ustalałem repertuaru kina ostrołęckiego. To nie są moje zadania. Prezydent miasta jest od tego, aby funkcjonowało Ostrołęckie Centrum Kultury, żeby starczyło grosza na jego podstawowe zadania, a nigdy od rozwiązań systemowych czy technicznych. Afera wokół filmu „Kler” jest mocno pompowana – powiedział Kotowski. (wprost.pl)

Niewykluczone więc, że jedyne lokalne kino Jantar już wkrótce pokaże szeroko komentowany w Polsce film.

ZOBACZ TEŻ: Szef BBN o "Klerze", którego nie widział: „Tak hitlerowcy robili filmy o Żydach” 

Zagłosuj

Widziałeś / zamierzasz zobaczyć film "Kler"?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze