Duże zmiany dla kierowców. Dotyczą dowodu rejestracyjnego i OC

Wojciech Kozicki
17.05.2018  11:56
Prawom policja przepisy kontrola drogowa
Prawom policja przepisy kontrola drogowa Fot: East News/LUKASZ SOLSKI

Zmiana przepisów, prezydent podjął decyzję.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zwalnia polskich kierowców z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu i dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC. Nie będą musieli ich okazywać w trakcie kontroli drogowej.

Będziemy mogli wsiadać do samochodu bez stresu, że zapomnieliśmy dowodu albo ma go żona, albo mąż, bo odwoził dzieci do przedszkola  - powiedział Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji. (TVN24Bis.pl)

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym to zmiana przepisów z 20 czerwca 1997 roku. Od teraz dane zawarte na wspomnianych dokumentach sprawdza funkcjonariusze policji i GITD w centralnej ewidencji pojazdów (CEP). Jeśli dowód zostanie zatrzymany, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w systemie pojawi się o tym informacja. Zwrot nastąpi również w sposób wirtualny.

Zmiana przepisów

Aby to rozwiązane działało, należy jeszcze wprowadzić odpowiednie rozwiązania techniczne. Jak podaje Wprost pl, wejście w życie nowelizacji zostanie ogłoszone w komunikacie Ministra Cyfryzacji z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Tvn24bis.pl podaje jednak, że zmiany mają wejść w życie już 4 czerwca. Minister cyfryzacji Marek Zagórski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" ocenił, że zmiany powinny zacząć obowiązywać w drugiej połowie 2018 roku.

Ten rok to prawdziwa rewolucja dla kierowców. Pojawił się m.in. nowy znak drogowy oraz zmieniono zasady dotyczące korytarza życia.

ZOBACZ TEŻ: Pędził oplem prawie 700km/h. Rekordu nie będzie

Zagłosuj

Czy masz prawo jazdy?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze