Prognoza pogody. Ostrzeżenia od IMGW, jest ofiara śmiertelna

Wojciech Kozicki
11.08.2018  11:28
warszawa burza prognoza pogody Polska
warszawa burza prognoza pogody Polska Fot: East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Będzie niebezpiecznie w wielu województwach.

Pogoda w Polsce – w sobotę obowiązują ostrzeżenia od IMGW. Robi się niebezpiecznie, w Sokołowie Podlaskim utonął 50-letni mężczyzna, którego prawdopodobnie porwała woda z wezbranej rzeki o czym pisze Radio Zet. Nie udało się go uratować mimo reanimacji.

Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe – 10 sierpnia wysłano pierwszego sms-a w ramach „Alert RCB”.

Najpierw upały, "hiszpański pióropusz", niż Jan, w piątek w nocy burze, a w sobotę ulewne deszcze, grad, porywisty wiatr, nawałnice. Nad Polskę nadciągnęła także gigantyczna burza znad Francji, która miała średnicę 350 kilometrów. 

Jak podaje onet.pl, w ciągu ostatniej doby straż pożarna w Polsce interweniowała 750 razy. Zostało uszkodzonych ponad 600 budynków, linie energetyczne, a prawie 10 tys. osób zostało bez prądu. Do tego doszły zalane piwnice i złamane drzewa na drogach.

Komunikaty pogodowe

To nie koniec złych wiadomości. W komunikatach pogodowych (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) można przeczytać ostrzeżenia, że spodziewane są nagłe wzrosty poziomu wód powyżej poziomu alarmowego.

Pogoda na sobotę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia dla kilku województw (śląskie, podkarpackie, małopolskie, lubelskie, świętokrzyskie). W niektórych powiatach spodziewane są burze z gradem. Ostrzeżenia obowiązują jak na razie do godziny 16:00 w sobotę.

Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej – brzmi treść ostrzeżenia od IMGW. (IMGW-PIB)

Termometry pokażą od 20 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 25 st. C w centrum kraju, do 26 st. C na Dolnym Śląsku. Wiatr z kierunków zachodnich, słaby i umiarkowany, okresami będzie silny. Towarzysząc burzom, powieje z prędkością do 80 km/h 0  możemy przeczytać prognozę pogody na tvnmeteo.tvn24.pl.

Tatry, Zakopane – prognoza pogody w górach

Osoby mające w planach górskie wycieczki i zdobywanie szczytów w Tatrach, powinny mieć się na baczności. Pogoda w górach na sobotę nie jest dobra na takie wędrówki. Tatrzański Park Narodowy ostrzega na swojej stronie internetowej, że spodziewane są burze i opady deszczu. Ostrzegamy, burze w górach są wyjątkowo niebezpieczne i potrafią zaskoczyć turystów.

ZOBACZ TEŻ: Temperatura rośnie. Ludziom pozostało tylko kilkadziesiąt lat na Ziemi

Zagłosuj

Boisz się burzy?

Liczba głosów:

TOPR - Burza w górach:

Przeczytaj więcej
Komentarze