Dziś wielki protest mundurowych. Uwaga na utrudnienia

Magdalena Kulej
02.10.2018  11:21
Dziś wielki protest mundurowych. Uwaga na utrudnienia
Dziś wielki protest mundurowych. Uwaga na utrudnienia Fot: Facebook/Zarząd Główny NSZZ Policjantów

We wtorek do demonstracji może przyłączyć się ok. 11 tysięcy funkcjonariuszy.

We wtorek odbędzie się w Warszawie długo zapowiadana manifestacja służb mundurowych. To część trwającej już od 10 lipca akcji protestacyjnej. Od tego czasu funkcjonariusze unikają wystawiania mandatów. Zamiast tego, pouczają.

Do stolicy zjeżdżają z całego kraju funkcjonariusze policji, ale też Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celno-Skarbowej. Przewiduje się, że łącznie w demonstracji weźmie udział nawet 11 tysięcy mundurowych.

Demonstracja pod hasłem "Razem trzymamy linię!" rozpocznie się o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym. Jak donosi Gazeta.pl, stamtąd związkowcy przejdą przed siedzibę rządu. Jeszcze dziś złożą petycje w Pałacu Prezydenckim i kancelarii premiera RP. 

Z kolei na Placu na Rozdrożu będą miały miejsce przemówienia, ale też happeningi z policjantami ze skrzydłami aniołów czy czerwonym dywanem dla polityków. 

ZOBACZ TEŻ: Zmiany dla kierowców. Dotyczą dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Protest policji - czego domagają się funkcjonariusze?

Związkowcy przekazali swoje postulaty do MSWiA już kilka miesięcy temu, ale do tej pory nie doszło do porozumienia. Z końcem września szef MSWiA Joachim Brudziński tylko częściowo zaakceptował ich żądania. To jednak nie wystarczyło.

Mundurowi domagają się m.in. podwyżki wynagrodzeń o 650 zł, odmrożenia waloryzacji pensji, powrotu do systemu emerytalnego, który obowiązywał do dnia 31 grudnia 2012 roku (czyli możliwość przejścia na emeryturę po 15 latach służby z 40-procentowym wynagrodzeniem. Aktualnie policjanci mogą przejść na emeryturę najwcześniej w wieku 55 lat i po 25 latach służby), wprowadzenia płatności za nadgodziny oraz pełnopłatnych zwolnień lekarskich do 30 dni w skali roku.

Przeczytaj więcej
Komentarze