11 osób chorych na odrę w Polsce. Ognisko epidemiczne się rozszerza!

Wojciech Kozicki
02.11.2018  10:18
Przypadki zachorowań na odrę w Polsce - będzie epidemia z powodu braku szczepienia?
Przypadki zachorowań na odrę w Polsce - będzie epidemia z powodu braku szczepienia? Fot: KRZYSZTOF URBANSKI/REPORTER/East News

Odra w Polsce. Choroba atakuje w Pruszkowie (województwo mazowieckie, powiat pruszkowski). Zachorowało już 10 osób, w tym sześcioosobowa rodzina. Potwierdzono, że u chorych nie było wykonane szczepienie na odrę. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie ostrzega, że ognisko epidemiczna rozszerza się.

Jak podaje radiozet.pl, zachorowania na odrę w powiecie pruszkowskim dotknęły głównie dzieci. W większości chodziły do jednej szkoły podstawowej.

Służby podjęły już działania, by zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Ruszyło dochodzenie epidemiologiczne. Trwa ustalanie, kto mógł mieć kontakt z chorymi na odrę. Służby chcą wiedzieć, które dzieci nie otrzymały szczepień i są w grupie ryzyka zachorowań.

Jak podaje tvnmeteo.tvn24.pl, 11 osoba zachorowała na odrę w Piastowie. Mowa jest też o niepotwierdzonym przypadku choroby w Nadarzynie. To prawdopodobnie nie koniec zachorowań, bo jedna osoba może zarazić odrą ok. 15-20 osób.

ZOBACZ TEŻ: Superbakteria w Polsce. Setki zakażonych, a lekarstwo nie istnieje

Szczepienie na odrę

Warszawawpigulce.pl przypomina, że szczepienie na odrę jest obowiązkowe i bezpłatne. Jego skuteczność po podaniu 2 dawek wynosi 98-99 procent. Szczepionka na odrę typu MMR uznawana jest jako bezpieczna, chociaż w jej składzie są żywe i osłabione wirusy.

Odra to ostra, wirusowa choroba zakaźna, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia wśród nieuodpornionych osób w każdym wieku i może powodować epidemie. Nie należy jej lekceważyć ponieważ powikłania z nią związane mogą być bardzo groźne. Źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorej osoby - informuje strona szczepienia.pzh.gov.pl.

Odra w Polsce zdarza się coraz częściej. W 2018 roku trzeba było zamknąć Szpitalny Oddział Ratunkowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach (SOR w Kielcach), bo jego pracownicy mieli kontakt z zarażoną. Tymczasem w Europie tylko w pierwszym półroczu 2018 roku odnotowano 41 tys. przypadków zachorowań na odrę. Epidemiologicznym zagrożeniem są kraje takie jak m.in. Białoruś i Ukraina, gdzie jest problem ze szczepieniami na odrę.

ZOBACZ TEŻ: Epidemia odry na Słowacji

Odra - informacje, choroba, szczepienia:

Przeczytaj więcej
Komentarze