Przedszkola i żłobki nie dla dzieci bez szczepień? Projekt ustawy

Wojciech Kozicki
19.09.2018  10:11
szczepienie dziecka obowiązkowe szczepionki.
szczepienie dziecka obowiązkowe szczepionki. Fot: East News/imageBROKER

Autorzy pomysłu przyznają, że szczepionki mogą być szkodliwe, a nawet zabić.

Szczepienia dla dzieci nawet jeśli nie będą obowiązkowe, to mogą przynosić wkrótce nie tylko zdrowotne korzyści. Jak podaje zdrowie.radiozet.pl, dziecku potrzebne będą zaświadczenia o obowiązkowych szczepieniach profilaktycznych przy naborach do przedszkoli i żłobków. Takiego rozwiązania chcą twórcy obywatelskiego projektu ustawy „Szczepimy, bo myślimy”.

Obowiązkowe szczepionki dla dzieci

Autorami pomysłu są Robert Wagner i Marcin Kostka z Wrocławia. Ich zdaniem potrzebne są nowe kryteria rekrutacji do publicznych placówek oświatowych, by rozwiązać problem chorób zakaźnych wśród dzieci (m.in. odra, polio, krztusiec). Obowiązkowy zestaw szczepień dawałby uprzywilejowanie i dodatkowe punkty podczas rekrutacji.

Sejm RP zajmie się ustawą, jeśli inicjatorzy projektu zbiorą odpowiednią liczbę podpisów. Potrzeba ich 100 tys.

ZOBACZ TEŻ: Odkryto groźny szczep bakterii. Przenosi się z psów na ludzi?

Mam mnóstwo pozytywnych komentarzy, że taka inicjatywa jest potrzebna, właściwa w dzisiejszych czasach gdy rośnie liczba dzieci nieszczepionych. Część z nich ma przeciwwskazania medyczne i w art. 3 naszego projektu jest o takich przypadkach mowa, nie pozostawiamy nic przypadkowi. Musimy zebrać min. 1000 podpisów, jesteśmy w trakcie kształtowania się 15 osobowego komitetu. To wszystko jest potrzebne aby nasz projekt złożyć u Marszałka Sejmu. Tak aby można było zebrać wymaganą ilość 100 000 podpisów potrzebnych do tego aby projekt trafił pod obrady Sejmu.Na razie inicjatywą zainteresowały się głównie media lokalne ale to i tak dużo – napisał Robert Wagner na swoim Facebooku.

Szczepionki - ryzyko

Czy szczepionki są w pełni bezpieczne? Robert Wagner wie, że zagrożenie istnieje i nie ma zamiaru nikogo przekonywać, że jest inaczej.

Badanie przeprowadzone w Polsce w latach 2003 – 2012 pokazuje, że średnio rocznie występuje ok. 1000 NOP (Niepożądany Odczyn Poszczepienny), z czego 0,3% to są ciężkie NOPy (w badanym okresie, na 9328 NOPów, najcięższe były w sumie 2 przypadki sepsy w roku 2005 i 2 przypadki wstrząsu anafilaktycznego w roku 2012). Żaden z tych przypadków nie był śmiertelny. Nie zamierzam nikogo więc przekonywać do 100% bezpieczeństwa szczepionek, ale też nie zamierzam nikogo straszyć ich śmiertelnym zagrożeniem. W przypadku szczepionek szansa na zgon jest tak niewielka, że jest wręcz niemożliwa do oszacowania statystycznie. – napisał Wagner. (facebook.com/Szczepimy, bo myślimy).

Niebezpieczne i szkodliwe szczepionki

Zdarza się także, że na rynek trafiają wadliwe i niebezpieczne szczepionki, także w Polsce. W 2018 roku ujawniono, że preparaty przeznaczone do utylizacji są w naszym kraju podawane nawet dzieciom. Kilkaset sztuk niewłaściwie przechowywanego produktu trafiło na rynek i otrzymały go nawet noworodki. Lekarze świadomie aplikowali wadliwe szczepionki. Chcą uniknąć m.in. kosztów utylizacji.

ZOBACZ TEŻ: Antyszczepionkowe reklamy w komunikacji miejskiej

Zagłosuj

Czy jesteś za obowiązkowymi szczepieniami?

Liczba głosów:

Szczepionki - teorie spiskowe?

Przeczytaj więcej
Komentarze