Wiele osób nie wie, że ma „dodatkową dziurkę”. Może być w zaskakującym miejscu

Wojciech Kozicki
13.03.2018  14:35
Przetoka przeduszna
Przetoka przeduszna Fot: Pixabay.com

Wiadomo, czym jest naprawdę i czy należy się martwić.

Na świecie można spotkać ludzi, którzy urodzili się z niewielkim otworem nad uchem. Mirror.co.uk uspokaja, nie są rybami ani kosmitami. Posiadają po prostu „przetokę przeduszną” nazywaną fachowo „preauricular sinus”.

„Dodatkowa dziurka” została pierwszy raz opisana już w 1864 roku. Zrobił to naukowiec Van Heusinger.

W Wielkiej Brytanii taką budową ciała może pochwalić się 1 procent obywateli. W Stanach Zjednoczonych odsetek takich osób w społeczeństwie jest znacznie mniejszy. Łatwiej spotkać osoby z „dziurką”  w Afryce i Azji, gdzie mogą stanowić 4-10 procent populacji. Wiele z nich nawet nie wie, że posiada coś takiego jak przetoka przeduszna.

ucho

Rybie skrzela i infekcja

Posiadanie otworu w ciele nad uchem nie zagraża zdrowiu i życiu. Może się jednak zdarzyć, że jej wewnętrzna tkanka przetoki ulegnie infekcji. Wówczas konieczne jest zażywanie antybiotyków. Sporadycznie zdarza się, że konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Przetoka jest wadą rozwojową małżowiny usznej. Biolog Neil Shubin w rozmowie businessinsider.com powiedział jednak, że ma jednak podejrzenia, czym naprawdę mogą być niepozorne otworki nad uszami. Jego zdaniem to ewolucyjna pamiątka po rybich skrzelach.

ucho 3

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy posiadasz przetokę przeduszną?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze