Skandal u piwowarskiego giganta. Raper oskarża o rasizm

Magdalena Kulej
30.03.2018  11:50
Heineken
Heineken Fot: youtube.com / Mary Berry

W odpowiedzi koncern zawiesił emisję kontrowersyjnej reklamy. 

Marka Heineken wycofała kampanię promocyjną piwa w wersji Light pod hasłem „Sometimes lighter is better”. Jak podaje businessinsider.com, holenderski gigant piwowarski przeprosił konsumentów po oskarżeniach o promowanie rasizmu.

W 30-sekundowym spocie reklamowym barman chwyta do ręki butelkę piwa Heineken Light i kieruje w stronę pięknej nieznajomej. Butelka sunie po blacie, mijając po drodze kilka osób. Wszystkie są czarnoskóre.

ZOBACZ TAKŻE: H&M przeprasza za rasistowską reklamę

Gdy piwo trafia w końcu w ręce dziewczyny, na ekranie pojawia się komunikat, że czasem jaśniejsze / lżejsze (ang. lighter) jest lepsze. Reklamę skrytykował wkrótce amerykański muzyk Chance the Raper.

Myślę, że niektóre marki celowo publikują ewidentnie rasistowskie reklamy, dzięki czemu mogłyby zyskać więcej wyświetleń.

Zdaniem rapera spot jest „okropnie rasistowski”. Jego opinię podzieliło wielu internautów, a wokół marki wybuchł rasistowski skandal

To przecież odrażający rasizm w bardzo „subtelny” sposób wpływający na podświadomość. Piwo mija 3 czarnoskóre osoby i kieruje się prosto do „jaśniejszej” latynoski z 3 białymi facetami w tle i nagle pojawia się slogan. No, błagam! – pisze Cecilia. (twitter.com / @CcPrincess20)

ezgif.com-crop
ezgif.com-crop Fot: youtube.com / Mary Berry

Heineken odpowiada na oskarżenia 

W odpowiedzi na krytykę Heineken wstrzymał emisję i przeprosił konsumentów. Na łamach portalu Business Insider do sprawy odniósł się rzecznik prasowy koncernu. Jak poinformował, zdecydowano się uszanować zdanie urażonych treścią reklamy.

Podkreślił jednak, że jego marketing od lat udowadniał, że więcej nas łączy, niż dzieli, a reklama odnosiła się wyłącznie do piwa i nie zawiera żadnych rasistowskich elementów.

Zobacz kontrowersyjną reklamę piwa Heineken Light:

Zagłosuj

Czy reklama jest twoim zdaniem rasistowska?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze