„Katastrofa klimatyczna” w Polsce. Konsekwencje odczują wszystkie gatunki na Ziemi

Wojciech Kozicki
27.02.2018  12:05
Atak zimy w Polsce 2018
Atak zimy w Polsce 2018 Fot: Flickr.com/Tomasz Lewicki

W tym miejscu było zimniej niż na biegunie.

Rekordowa anomalia pogodowa w Europie. Za kołem podbiegunowym termometry pokazały 0℃. To aż o 30 stopni więcej niż tamtejsza średnia temperatura. Tymczasem w Warszawie zanotowano 8 stopni Celsjusza poniżej zera. Na stronie arcticicesea.blogspot.com określono to niespotykane zjawisko mianem "katastrofy klimatycznej".

To nie koniec niespodzianek na termometrach. Stacja badawcza na północy Grenlandii zanotowała 6 stopni Celsjusza na plusie. Profesor Lars Kaleschke z Uniwersytetu w Hamburgu stwierdził, że pracuje z danymi satelitarnymi od 25 lat, ale jeszcze nigdy nie widział czegoś takiego. 

Nadejście wiosny

Jak podaje serwis theage.com.au, ocieplenie w rejonie koła podbiegunowego spowodowane jest napływem ciepłego i wilgotnego powietrza znad Atlantyku. Naruszony został także układ niskiego ciśnienia („wir polarny”) nad biegunem.

Za wszystko odpowiedzialny jest ogromny ujemny dipol arktyczny, który powstał w ramach degradacji wiru polarnego i załamania się prądu strumieniowego - napisał Hubert Bułgajewski na blogu arcticicesea.blogspot.com.

temperatura na biegunie północnym luty 2018
temperatura na biegunie północnym luty 2018 Fot: Twitter.com / @rarohde

Nature.com informuje, że w kolejnych latach takie anomalie mogą być coraz bardziej ekstremalne. Do roku 2030 ocean Arktyczny prawdopodobnie straci cały lód w najcieplejszych miesiącach roku, a jego wody ocieplą się, bo odbijane będzie mniej światła słonecznego. Spowoduje to drastyczną zmianę ekosystemu.

Nie mówimy tylko o niedźwiedziach polarnych i i fokach. Pokrywa lodowa na oceanie wpływa na życie wszystkich gatunków na Ziemi – powiedziała Julienne Stroeve z University College London. (nature.com)

W tym roku „zimokalipisa” w Polsce powinna skończyć się wraz z początkiem marca. Jasnowidz Jackowski wyznaczył nawet dokładną datę nadejścia wiosny. Ostrzega jednak, by od razu nie chować kurtek i szalików do szafy. Tymczasem w Europie sypnęło śniegiem i biało zrobiło się m.in. w Rzymie.

O tej porze roku na północ od Grenlandii woda powinna być zamarznięta, a jednak tak nie jest. Temperatura jest dodatnia. Przerażające anomalie pogodowe będą się nasilać - napisał prof. Kaleschke na swoim Twitterze.

Luty? To szaleństwo. Coraz mniej pokrywy lodowej na Morzu Beringa. Odkąd prowadzimy badania satelitarne, takiej sytuacji jeszcze nie było - napisał klimatolog Zack Labe na swoim Twitterze.

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

Czy uważasz, że ocieplenie klimatu jest niebezpieczne?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze