Kamery w toaletach i przebieralniach. Nowy pomysł rządu

Wojciech Kozicki
07.05.2018  15:26
kamera monitoring łazienka szatnia toaleta
kamera monitoring łazienka szatnia toaleta Fot: East News/Laski Diffusion

Podglądanie zgodne z prawem.

Kamery w szkolnych toaletach i przebieralniach. Dla jednych marzenie, dla innych kontrowersyjny pomysł. Jednak wkrótce ich instalowanie w takich miejscach może być w pełni legalne i uregulowane prawnie, a dyrektorzy dostaną zielone światło. Jak podaje radiozet.pl, chce tego Ministerstwo Cyfryzacji.

Ochrona danych osobowych

Fundacja Panoptykon protestuje i ostrzega, że to naruszenie prawa uczniów do prywatności i intymności. Jednak wszystko ma odbyć się zgodnie z prawem, ponieważ pozwoli na to projekt ustawy w ramach wdrożenia RODO w Polsce, czyli unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

ZOBACZ TEŻ: Wchodzi RODO. Koniec z telefonami od telemarketerów

Kamery i bezpieczeństwo

Pomysłodawcy uważają, że kamery zapewnią bezpieczeństwo uczniom i pomogą w ochronie mienia. Rzecznik Praw Dziecka twierdzi, że zainstalowanie monitoringu w toaletach i przebieralniach będzie antywychowawcze, ponieważ uczą poprawnego zachowywania się jedynie w miejscach obserwowanych.

Monitoring jako forma zapewnienia bezpieczeństwa dla przebywających na terenie szkoły uczniów jest dopuszczalna, gdyż realizuje zadania zapewnienie im bezpieczeństwa, stwarza możliwości szybkiego reagowania na wszelkie przejawy zachowań agresywnych zagrażających życiu i zdrowie osób przebywających na terenie szkoły. Nie można jednak zapominać, iż uczeń posiada również prawo do zachowania intymności w pewnych sytuacjach. Jeżeli kamery byłyby zamontowane w toaletach w ten sposób, iż nie naruszałyby wspomnianego zakresu intymności należy uznać to za dopuszczalną formę realizacji zadań w celu zapewnienia uczniom odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa – napisał serwis e-prawnik.pl.

Kamery w toaletach i przebieralniach są obecnie legalne, choć nie ma w tej kwestii konkretnych regulacji prawnych. W 2017 roku NIK ujawniła je m.in. w toalecie w gimnazjum nr 1 w Puławach. 

ZOBACZ TEŻ: Demolka w szkole. Uczniowie zniszczyli toaletę

Zagłosuj

Czy popierasz montowanie kamer w szkolnych toaletach?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze