Zobacz, co trzeba wykazać w PIT. Inaczej mogą cię ścigać

Magdalena Barszczak
28.02.2018  16:48
Rozliczenie PIT 2017. Jak należy rozliczyć PIT w 2018 roku?
Rozliczenie PIT 2017. Jak należy rozliczyć PIT w 2018 roku? Fot: East News

Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, które również trzeba uwzględnić w zeznaniu podatkowym.

Trwa okres rozliczania PIT-ów. Nie wszyscy jednak wiedzą, co powinno się znaleźć w rocznej deklaracji podatkowej. Pominięcie kilku, wydawałoby się błahych punktów, może skutkować wykazaniem braków przez urzędników.

Wiadomo, że powinniśmy w rozliczeniu podatkowym uwzględnić pieniądze, które dostaliśmy z "ręki do ręki". Jeśli tego nie zrobimy, możemy mieć kłopoty i zapłacimy 75-procentowy podatek. Podobnie w PIT trzeba wykazać dochody uzyskane są granicą. Są jednak zaskakujące przypadki, które również trzeba odnotować w zeznaniu. 

Co trzeba rozliczyć w PIT w 2018 roku?

Jak donosi bankier.pl, w zeznaniu podatkowym trzeba np. wykazać przychód ze sprzedaży nietrafionych prezentów, które dostaliśmy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Należy to zrobić nawet wtedy, gdy nie zarobiliśmy na takiej transakcji. Dopiero po upływie pół roku można odsprzedawać prezenty i zakupy bez podatku.

Opodatkowane są też zyski ze sprzedaży samochodu, który posiadaliśmy krócej niż pół roku. W PIT należy również odnotować przychód osiągnięty z hodowli psów i innych zwierząt czy sprzedaży własnoręcznie wykonanych mebli. Podatek należy się także od pieniędzy zarobionych na wymianie walut

Kolejnym z takich przykładów jest dochód dziecka. Nawet jeśli nie osiągnęło ono jeszcze pełnoletności, jego zarobki także należy doliczyć do zeznania podatkowego rodzica. Wśród nastolatków mogą być np. fani gier, którzy sprzedają klucze, artefakty czy postaci w grach komputerowych. Taki wydatek również należy wykazać w zeznaniu PIT za 2017 rok.

prezent
prezent Fot: Pixabay.com

Rozliczenie PIT za 2017 rok – do kiedy i jak?

Kończy się termin rozliczenia PIT za 2017 rok. Co zrobić, aby uniknąć kolejek i poprawnie wypełnić dokumenty? Co się zmieniło w porównaniu z ubiegłym rokiem? Oto najważniejsze informacje dotyczące rozliczenia PIT-u.

Pracodawca jest zobowiązany rozliczyć PIT-11 za 2017 rok najpóźniej do 28 lutego 2018 roku. To również ostatni dzień na wysłanie go do pracownika.

A jak wygląda sytuacja z najpopularniejszą deklaracją podatkową? PIT-37 pochodzi zarówno od osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, jak i etatach. Ostatnim dniem, kiedy można rozliczyć PIT-36, PIT-37 i PIT-38 jest 30 kwietnia 2018 roku.

Jeśli nie chcemy jechać z drukiem do Urzędu Skarbowego, możemy wypełnić formularz online, korzystając z bezpłatnego oprogramowania w sieci lub dołączonego do prasy.

PIT może też rozliczyć w imieniu podatnika Urząd Skarbowy. W tym celu należy wypełnić i wysłać elektronicznie wniosek PIT-WZ w terminie do 16 kwietnia 2018 r. 

Przy rozliczaniu trzeba pamiętać o przysługujących ulgach, dzięki czemu zapłaci się niższy podatek oraz o możliwości przekazania 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego.

Rozliczenie PIT 2017. Jak należy rozliczyć PIT w 2018 roku?
Rozliczenie PIT 2017. Jak należy rozliczyć PIT w 2018 roku? Fot: East News

Rozliczenie PIT za 2017 rok - jakie ulgi, co się zmienia?

W 2018 roku zmienia się m.in. ulga wprowadzona dla dawców krwi. Zwrot pieniędzy przysługuje dawcy: rzadkiej grupy w wysokości: za 1 litr pobranej krwi – 130 zł; za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych - 1 zł.

Ulga prorodzinna - dla kogo?

W przypadku małżonków, którzy są rodzicami lub opiekunami prawnymi i wspólnie wychowują jedno dziecko, górna granica dochodów wynosi 112 000 zł. W przypadku osoby samotnej wychowującej jedno dziecko kwota ta też wynosi 112 000 zł. Jeśli podatnik nie żyje w związku małżeńskim, ale wychowuje jedno dziecko razem z drugim rodzicem - wówczas granica dochodów to 56 000 zł. Kwota ulgi prorodzinnej na dziecko w 2018 roku wynosi wtedy 1112,04 zł.

Kwota wolna od podatku - komu przysługuje?

W tym roku ta rzędu 6,6 tys. zł będzie dotyczyła jedynie tych osób, którzy zarabiają maksymalnie 550 zł miesięcznie. Jeśli minimalny dochód to 11 tysięcy złotych, kwota pozostaje niezmienna i wynosi 3091 zł. Z kolei w przypadku, gdy podatnik osiągnie dochód rzędu 127 tysięcy złotych, to kwota wolna go nie obowiązuje.

Więcej informacji można uzyskać na stronie finanse.mf.gov.pl.

Rozliczenie PIT 2017. Jak należy rozliczyć PIT w 2018 roku?
Rozliczenie PIT 2017. Jak należy rozliczyć PIT w 2018 roku? Fot: East News

WIĘCEJ NEWSÓW I ROZRYWKI? SPRAWDŹ PLANETĘ NA FACEBOOKU!

Zagłosuj

W jaki sposób rozliczasz się z Urzędem Skarbowym?

Liczba głosów:

Przeczytaj więcej
Komentarze